Dyskusyjny Klub Książki, Filia nr 5 MBP

17.05.2023

16:30

Dyskusyjny Klub Książki, Filia nr 5 MBP

Plakat informujący o spotkaniu Dyskusyjnego Klubu książki, w Filii nr 5 w Słupsku, 17 maja 2023 r., o godz. 16:30. Tematem będzie książka Małgorzaty Szejnert - Wyspa Węży
Serdecznie zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w dniu 17 maja 2023 r., o godzinie 16.30, w Filii nr 5, ul Jana Kazimierza 19/5. Omawiana będzie książka Małgorzaty Szejnert - „Wyspa węży”

Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafia na rodzinną zagadkę. W maju 1943 roku wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay na wyspie Bute. Dlaczego w domu o tym nie mówiono? Czy jego obecność na wyspie mogła być czymś wstydliwym?

Szukając odpowiedzi, reporterka rusza w podróż śladami wuja – do londyńskich archiwów i do Szkocji. Stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod II wojny światowej: obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe.

Oficerowie mogli grać w brydża, chodzić na potańcówki i uczyć się angielskiego. Bomby nie spadały na Bute. Czasami widmowe wraki storpedowanych okrętów wpływające do zatoki przypominały, że nie tak daleko świat płonie. Ale przymusowy pobyt na wyspie Polacy przeżywali jako okrutną karę.

"Wyspa Węży" to przełamująca schematy opowieść o wojnie, która częściej niż walką bywa wyczekiwaniem. Skrupulatnie odtwarzając wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat, Małgorzata Szejnert opowiada o naszej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Przede wszystkim jednak kreśli nasz poruszająco aktualny, niepokojący portret własny.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.