Świąteczna PLANSZOMANIA w Bibliotece! (27-29.12.2022 r.)

27.12.2022

10:00 - 18:00

Świąteczna PLANSZOMANIA w Bibliotece! (27-29.12.2022 r.)

plansza mówiąca o świątecznej planszomani
Zapraszamy na świąteczne, rodzinne spotkania z grami planszowymi. 27.12.2022 r. -29.12.2022 r. godzina 11:00-18:00, Miejsce Animacji Kultury, MBP w Słupsku.

Zagramy między innymi:

Osadnicy z Catanu 

Mająca prawie trzydzieści lat gra rodzinna z Niemiec wciąż cieszy się popularnością nie bez powodu. Gospodarka trochę przypominająca komputerowe RTS-y – zbierasz kilka rodzajów surowców i wydajesz je, żeby się rozbudowywać – jest na tyle przejrzysta, że nie trzeba być ekonomistą, żeby ją rozumieć i podejmować decyzje o swoim kierunku rozwoju. Ograniczone miejsce na planszy powoduje, że trzeba uważać na działania innych graczy. Jednocześnie możliwość wymiany surowców między graczami wprowadza do zaciętej rywalizacji element dobrowolnej, opartej na negocjacjach współpracy. 

Carcassonne 

Rodzice, którzy przyjdą do biblioteki z dziećmi w wieku szkolnym mogą bez wahania sięgnąć po tę grę-układankę. Mile spędzony czas jest gwarantowany niezależnie od tego, do jakiej szkoły dzieci chodzą – podstawowej, średniej czy wyższej. Proste zasady zapewniają płynność rozgrywki. W kolejce gracz tylko dokłada element do planszy i stawia na nim swój pionek albo go nie stawia. Układane na stole kwadratowe elementy, łączą się w miły dla oka widok z lotu ptaka na francuską prowincję, w której toczy się rywalizacja o drogi, miasta i pola. 

Wsiąść do pociągu 

Rodzina dobrze bawiąca się przy "Carcassonne" powinna sięgnąć także po tę grę kolejową. Budowanie połączeń między miastami Europy na przełomie XIX i XX wieku opiera się na przystępnych zasadach. Jednocześnie gra oferuje wyzwania związane z możliwością zajęcia torów przez wagony przeciwników realizujących własne plany. Nieraz trzeba modyfikować swoje zamierzenia i szukać nowej drogi do osiągnięcia celu. Dodatkowe emocje zapewnia możliwość wyboru między bezpiecznym zbieraniem kart i pewnymi punktami a ryzykiem związanym z budową tuneli i dobieraniem dużej liczby dodatkowych kart celów. 

Automobile: Początki motoryzacji 

Automobile – tak właśnie nazywano dawniej samochody. Rozgrywka obraca się wokół tematu historii europejskiej motoryzacji. Występują w niej autentyczne postacie związane z jej rozwojem oraz modele samochodów. Ten tytuł zadowoli graczy, którzy lubią, kiedy na planszy dużo się dzieje. W grze buduje się silniki i nadwozia, z których składa się samochody, a te sprzedaje się na rynku klientom o zmiennych wymaganiach zależnych od wyboru graczy. Ponadto, można podwyższać poziom wytwarzanych komponentów, aby zwiększyć swoje szanse na sprzedaż pojazdów. Cały czas trwa wyścig o punkty na torze grand prix. Do tego dochodzą niebanalne decyzje o wyborze akcji, który wpływa na kolejność graczy. 

Terraformacja Marsa 

Trzeba poświęcić więcej czasu, żeby zagrać w tę grę strategiczną o przekształcaniu Marsa w planetę możliwą do zamieszkania. Będzie to czas spędzony nadzwyczaj przyjemnie, bo gra oferuje wiele możliwości decyzji. Trzeba rozsądnie zarządzać posiadanymi zasobami i ręką. Nie można przy tym zapomnieć o wybraniu dobrych pól na mapie Marsa, aby ułożone na nich obszary dały jak najwięcej punktów. W grze jest mnóstwo kart. Warto podczas gry przyjrzeć się ich treści, bo przedstawiono na nich mniej lub bardziej możliwe do zrealizowania pomysły na to, jak skolonizować Czerwoną Planetę.