Premiera filmu dokumentalnego pt. „Pan Janek – fotoreporter”

17.12.2023

12:00

Premiera filmu dokumentalnego pt. „Pan Janek – fotoreporter”

Jako partnerzy wydarzenia zapraszamy serdecznie w niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 12:00 do Białego Spichlerza w Słupsku, gdzie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „Pan Janek – fotoreporter”. Mówi on o życiu i działalności Jana Maziejuka ze Słupska. Autorami są dziennikarka Anna Czerny-Marecka i operator filmowy Stanisław Balcerzak, stypendyści Marszałka Województwa Pomorskiego.

Biografia bohatera filmu to oś służąca pokazaniu, jak młody chłopak z biednej chłopskiej rodziny, wcześnie osierocony, najpierw przez ojca, potem przez matkę, po szkole zawodowej i pracujący fizycznie jako mechanik, kierowca czy mistrz na produkcji, jednocześnie oddaje się swojej fotograficznej pasji, aż wreszcie zostaje najbardziej szanowanym fotoreporterem w regionie.

W filmie o swoich zawodowych i przyjacielskich relacjach z Janem Maziejukiem opowiadają: dziennikarka i pisarka Jolanta Nitkowska-Węglarz, dziennikarze Konrad Remelski i Marcin Barnowski, fotoreporter Sławomir Żabicki, fotograf Czesław Cekała, a także poetki, pisarki i regionalistki Czesława Długoszek i Danuta Sroka. Usłyszymy wiele anegdot i zabawnych historyjek. Będzie także poważnie o tym, dlaczego zdjęcia pana Jana są wyjątkowe i co decyduje o olbrzymiej wartości jego pracy. Twórcy filmu oddają również głos samemu bohaterowi i jego żonie, Alicji Maziejuk.

Kim jest?

Jan Maziejuk to wieloletni fotoreporter prasowy, pracujący między innymi w tygodniku „Zbliżenia” i dzienniku „Głosie Pomorza”, związany także z „Powiatem słupskim” i współpracujący z wieloma pismami ogólnopolskimi, przede wszystkim o profilu rolniczym. Chociaż urodził się w Jagodnicy na Podlasiu, to już jako bardzo młody człowiek związał się z Pomorzem. Najpierw pracował w Miastku i okolicznych wsiach, następnie trafił do Słupska, gdzie osiadł na stałe.

Był prezesem Słupskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest regionalistą dokumentującym historię i współczesność regionu słupskiego. Ma na koncie wiele prestiżowych nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, około 60 wystaw indywidualnych i zbiorowych, dużą liczbę albumów i książek, w tym autobiografię „Krekodaj słupski” i napisane z bratem Henrykiem publikacje „Jagodnica” oraz „Cmentarz unicki w Terebeli”. W marcu tego roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Województwa Pomorskiego.