Wydarzenie historyczne "Kolej na Słupsk"

09.09.2023

12:00

Wydarzenie historyczne "Kolej na Słupsk"

Wydarzenie historyczne
Wydarzenie "Kolej na Słupsk", które odbędzie się na Moście Grosza przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej, jest imprezą plenerową dotykającą szeregu aspektów historycznych m.in. Powstania Styczniowego, klasyki literackiej („Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej) oraz historii kolejnictwa na Pomorzu. Całość będzie przebiegać w formie parateatralnej z podziałem na sceny i akty oraz role do nich przypisane, z oprawą muzyczną i narracją.

Teksty do ról wyjęto z powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz z publikacji prof. Wojciecha Skóry pt. „Słupsk 1945. Miasto Niemców, Sowietów i Polaków”. Słupszczanie wcielą się w role z powieści Elizy Orzeszkowej oraz w inne role związane z historią Pomorza. Na Moście Grosza spotkacie Państwo Elizę Orzeszkową i Romualda Traugutta oraz przedstawicieli rodziny Korczyńskich i Bohatyrowiczów, po to, by wybrać się wraz z nimi w podróż w odległe lata (w ich czas), zderzyć się z zawiłą historią przeszłych pokoleń. Most Grosza na kilka godzin zamieni się w Stację Niemen.


Wydarzenie odbędzie się w ramach realizacji projektu pn. „Kolej na Słupsk”, finansowanego z Muzeum Historii Polski z programu Patriotyzm Jutra. Wkład własny projektu – Miasto Słupsk.