"Środowisko - jak je chronię"

W ramach edukacji ekologicznej, 30 listopada 2018, zaprosiliśmy do Zielonego Punktu przy ul. Braci Gierymskich 1 na spotkanie pt." Środowisko - jak je chronię". Moderatorkami rozmów były panie Danuta Sroka i Bożena Bugańska. Z trwogą stwierdzamy, że Ziemia coraz częściej przypomina składowisko odpadów. Jest to wynik ingerencji człowieka. Co zrobic żeby temu zaradzić? Okazuje się, że każdy z nas ma na to wpływ. Bez angażowania się w wielkie organizacje należy wokół swojego najbliższego środowiska: segregować śmieci, przykręcać ogrzewanie, kupować produkty energooszczędne, wyłączać niepotrzebne światło, oszczędzać śwatło. Takimi drobnostkami możemy zrobić bardzo dużo dla wspólnego dobra. Przekonali się o tym nasi rozmówcy. 

"Zielony koncert"

W minioną środę, 21 listopada 2018 r., w Fili nr 8, przy ul. Braci Gierymskich 1, odbył się koncert posenki ekologicznej, pod hasłem "Zielony koncert". Celem muzycznego spotkania była integracja wokół działań  służących ochronie środowiska naturalnego, a tym samaym promowane idei ekologcznej poprzez piosenkę. To rodzaj spotań społecznych i wymiany doświadczeń.

plakat

30 listopada o godz. 16.00 zapraszamy do Zielonego Punktu przy Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, ul. Braci Gierymskich 1, do udziału w projekcie „Rozmowy przy wspólnym stole”. Jest to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego celem jest wypracowanie modelu spotkania lokalnego i dyskusji osób z różnych środowisk o różnych poglądach na wspólne tematy. Tematem do dyskusji będzie środowisko. Moderatorami spotkania „Środowisko – jak je chronię” będą panie Danuta Sroka i Bożena Bugańska.

"Poprawa jakości powietrza - aspekty prawne"

W miniony czwartek, 15 listopada 2018 r., w Zielonym Punkcie gościliśmy ekspertów w dziedzinie ekologii mec. panią Kamilę Drzewicką i pana Michała Zabłockiego - prawników Fundacji Prawnicy dla Ziemi, którzy przeprowadzili wykład i warsztaty na temat jakości powietrza w mieście p.t. "Poprawa jakości powietrza - aspekty prawne". Spotkanie skierowne było do członkowów organizacji pozarządowych, urzędników, kadry merytorycznej szkół. Jego celem było zwrócenie uwagi na fakt globalnych rozwiązań dla naszej planety i w związku z tym wypracowanie globalnych rozwiązań i zmobilizowanie grupy odbiorców do działania i dążenia do zmian na rzecz środowiska. Zadanie reaizowane w ramach projektu "Ekologia jest dla rozsądnych", realizowanego w kooperacji z Fundacją Heinricha Bolla w Warszawnie,

Zintegrowana edukacja energetyczna

8 listopada 2018 r. w Zielonym Punkcie, przy ul. Braci Gierymskich, odbyło się spotkanie z p. Dariuszem Szwedem - ekspertem w dziedzinie zrównowazonego rozwoju. Tematem wykładu była efektywność świetlna w kontekście Miejskiej Poityki Energetycznej. Prelegnet przekonywał zarządców budynków PGM do współtworzenia inteligentnego oświetenia w Słupsku. Po analizie zużycia energii elektrycznej przez budynek wielorodzinny,  (tzw. audyt elektryczny: wymiana oświetlenia na żarówki LED ++ ,które są coraz tańsze, wymiana pomp CO, wymina pomp CW) uzyskuje się bardzo duże oszczędności energii, a przez to korzyści finansowe i korzyści w postaci zmniejszenia emisji CO2. Poza tym pan Dariusz przekonywał do zainstalowania na budynkach naświetlaczy LED z czujnikami. Będzie to element polityki energetycznej miasta, do której oprocz wymiany oświetlenia są zmiana dostawcy energii, analiza rachunków, obniżenie mocy świetlnej, wymiana sprzętu AGD A+ A++ A+++, wymiana źródeł i magazynowanie.