Współpraca Słupsk – Archangielsk

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku od 2011 r. współpracuje z Lokalną Instytucją Kultury i Oświaty „Miasto Archangielsk” „Centralnym Systemem Bibliotecznym” w Archangielsku. Głównym celem jest współpraca w obszarze kultury.  

Centralny Systemu Biblioteczny – instytucja kultury skupiająca 19 bibliotek miasta Archangielsk. Corocznie miejskie biblioteki obsługują ponad 70 000 użytkowników w tym: dzieci, młodzież, dorosłych. W bibliotekach odbywają się różnorodne imprezy czytelnicze m.in.: konkursy, quizy, kółka tematyczne, warsztaty literackie. W Archangielsku odbywają się Dni Polskiej Kultury, dzieci angażują się w konkursy i z przyjemnością czytają książki polskich autorów.

W ramach współpracy MBP w Słupsku i CSB w Archangielsku organizują cyklicznie międzynarodowy konkurs plastyczny pn. „Dzieci ilustrują książki” na podstawie twórczości polskich i rosyjskich pisarzy. W tegorocznym konkursie brały udział dzieci w wieku 5-10 lat, do siedziby CKiJR wpłynęło 99 prac spełniających wymogi regulaminu. Oprócz konkursu plastycznego 14.04.2016 r. z inicjatywy CSB w Archangielsku przeprowadzamy także „Międzynarodowy Dzień Czytania Brzechwy i Korczaka” w tym czasie w Archangielsku (od 11 do 15 kwietnia) trwają „Dni polskiej kultury”. W filiach bibliotecznych Słupska i Archangielska w tym samym czasie odbywają się spotkania z książką, których głównymi bohaterami są dzieła Brzechwy i Korczaka.

  • 2013 r. polsko-rosyjski konkurs plastyczny „Baśnie rosyjskie w oczach dziecka” według twórczości pisarzy rosyjskich: Lwa Tołstoja, Aleksandra Puszkina, Siergieja Michałkowa, Kornela Czukowskiego, Iwana Kryłowa (Czukowski K.- „Myj do dziur”, Michałkow S.-„Nie płacz koziołku”, Puszkin A.-„Bajka o rybaku i rybce”, Tołstoj L.-„Trzy niedźwiedzie”, Kryłow I.-„Lisica i wrona”)
  • 2014 r. polsko-rosyjski konkursu plastyczny „Bajkowa kreska” na podstawie oglądanych przez dzieci polskich bajek animowanych „Reksio” i „Bolek i Lolek” (dzieci z Archangielska) oraz rosyjskich bajek animowanych „Wilk i zając” i „Masza i Niedźwiedź” (dzieci ze Słupska).
  • 2014 r. konkursu plastyczny dla młodzieży „Być jak Witkacy” na podstawie  twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (malarza, literata, filozofa, teoretyka sztuki) w nurcie kubizmu, futuryzmu oraz abstrakcjonizmu
  • 2014 r. konkursu literacki dla studentów „Moje spotkanie z Witkacym” na podstawie  twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (malarza, literata, filozofa, teoretyka sztuki) w nurcie kubizmu, futuryzmu oraz abstrakcjonizmu
  • 2015 r. polsko-rosyjski konkurs plastyczny „Pisachowskie fantazje” na podstawie bajek archangielskiego pisarza S. Pisachowa
  • 2016 r. polsko – rosyjski konkurs plastyczny „Cuda na jawie” dzieci z Archangielska ilustrowały książki znanego polskiego poety Juliana Tuwima, dzieci z Polski ilustrowały rosyjskie bajki ludowe takie jak: „Wilk i siedmioro koźląt”, „Zając, lisica i kogut” i „Trzy niedźwiedzie”