Poniżej prezentujemy bogatą ofertę edukacyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Zajęcia prowadzone są w centrali przy ul. Grodzkiej, jak i w filiach. Zapraszamy do korzystania z naszych propozycji.

 

Filia nr 3 ul. Zygmunta Augusta 14 -  kontakt: tel. 59 843 38 78

 1. Czytam wyobraźnią – zajęcia warsztatowe podczas których tworzone są książki dotykowe, przeznaczone dla dzieci z różnorodnymi dysfunkcjami wzroku. Książka dotykowa jest  ilustracją wiersza lub bajki dla dzieci. Uczestnicy warsztatów pracują z tekstem w grupach, który następnie jest zilustrowany na kartach książki (prowadzenie: Elżbieta Marszałek, Jolanta Stefaniak)
 2. Magia Czarnego Teatru - warsztaty teatralne dla dzieci, Jest to niezwykły teatr, który wywodzi się z Dalekiego Wschodu, polegający na tym, że aktorzy i scena są w kolorze czarnym. Dzięki temu widoczne są tylko dekoracje i rekwizyty, rozświetlone światłem UV. (prowadzenie: Elżbieta Marszałek, Jolanta Stefaniak)
 3. Jak oswoić potwora czyli komputer przyjazny dla seniora – kursy komputerowe dla seniorów
 4. Dyskusyjne Kluby Książki
  1. Dyskusyjny Klub Książki dla seniora  (prowadząca: Elżbieta Marszałek)
  2. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci (prowadząca: Jolanta Stefaniak)
  3. Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży (prowadząca: Jolanta Stefaniak)
 5. W co gramy? – zielone gry – gry planszowe (prowadząca: Jolanta Stefaniak)

 

Filia nr 6 ul. Romera 6 – kontakt: tel. 59 845 22 85

 1. Warsztaty pisania kreatywnego dla młodzieży – na zajęciach rozwijamy zdolności literackie, ćwiczymy warsztat pisarski i czytamy wartościowe książki – uczymy się od najlepszych autorów. Warsztaty prowadzone przez dramaturga i reżysera Piotra Michalaka odbywają się w każdy wtorek od 16.30-18.00. Uczestnicy piszą opowiadania, które złożą się na wspólną publikację w formie e-booka.
 2. Czytam z mamą, czytam z tatą - to nowa propozycja Filii nr 6 dla rodzin. Na zajęciach wracamy do lubianej klasyki - książek Astrid Lindgren, Alana Alexandra Milne, Tove Jansson, a także sięgamy po dobrą współczesną literaturę dla najmłodszych. Wspólnie czytamy, wspólnie się bawimy. Otwarte zajęcia odbywają się raz w miesiącu.
 3. Wieczory na Romera – spotkania klubu seniora organizujemy z myślą o potrzebach emerytów. Odbywające się raz w miesiącu imprezy są zarówno okazją do rozmów, wymiany poglądów, jak i rozwijania pasji. Temat każdej imprezy wybieramy wspólnie z uczestnikami, których zainteresowania koncentrują się wokół muzyki, sztuki, literatury, pomocy zwierzętom, a także współpracy z młodszymi pokoleniami.
 4. Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych – na rozmowy o dobrej literaturze zapraszamy raz w miesiącu. Czytamy powieści, opowiadania i reportaże. Sięgamy zarówno po literaturę rozrywkową, jak i wymagającą refleksji.

 

Filia nr 7 ul. Podgórna 1 – kontakt: tel. 59 842 69 11

 1. W drodze   cykl spotkań podróżniczych  (prowadząca: Anna Buczkowska-Pawlik)
 2. W Baśniogrodzie - cykliczne zajęcia dla dzieci połączone z głośnym czytaniem i animacją (prowadzenie: Anna Buczowska-Pawlik, Katarzyna Kubiś)
 3. Z rzemiosłem na podgrodziu – poznajemy słupskie zawody rzemieślnicze, cykl zajęć dla dzieci z kl. I-III SP (prowadzenie: Anna Buczkowska-Pawlik, Katarzyna Kubiś)
 4. Spotkanie z książką w bibliotece - cykl wycieczek i lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków i dzieci z klas I-III połączone z głośnym czytaniem (prowadzenie: Anna Buczkowska-Pawlik, Katarzyna Kubiś)

 

Filia nr 8 ul. Braci Gierymskich 1 – kontakt: tel. 59 843 26 05

 1. Opowiem Ci bajkę– głośne czytanie baśni połączone z działaniami plastycznymi. Grupy przedszkolne (prowadzenie: Alina Jasiocha, Katarzyna Macegoniuk)
 2. Mały Artysta – warsztaty plastyczno-techniczne dla dzieci (prowadząca: Katarzyna Macegoniuk)
 3. Aktywne Babki  – klub seniora. Cykl spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin życia, spotkania literackie, promocje książek, wycieczki edukacyjne, udział w spektaklach teatralnych, dyskusje na temat nowości wydawniczych. (prowadząca: Alina Jasiocha)
 4. The Cat In The Hat: Psoty kota Prota – zajęcia wprowadzające do klasycznej literatury angielskiej dla dzieci, nauka wymowy oraz podstawowych zwrotów po angielsku, rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Grupa wiekowa 5-9 lat (prowadząca: Katarzyna Macegoniuk)
 5. Spoken Word - warsztaty na temat tego, jak pisać i jak przemawiać. Oferta dla młodzieży od 13 lat wzwyż.  (prowadząca: Katarzyna Macegoniuk)
 6. English Cafe  nauka języka angielskiego dla dorosłych (prowadząca: Katarzyna Macegoniuk)

 

Filia nr 11 ul. Hubalczyków 8 – kontakt: tel. 59 842 13 54

 1. Klubik „Poczytajkowo” – w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na wspólne czytanie bajek połączone z zabawą i zajęciami plastycznymi (prowadząca: Magdalena Owczarek)
 2. Podróże z bajkami  głośne czytanie bajek i baśni połączone z zabawami ruchowymi i działaniami plastycznymi – edukacja czytelnicza dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (prowadząca: Magdalena Owczarek)
 3. Fa-So-La – warsztaty wokalne dla dzieci w wieku 6-10 lat.  Drugi i czwarty czwartek miesiąca (prowadząca: Adriana Ambroszczyk)
 4. Podróże Literackie – spotkania poświęcone literaturze i kulturze. Za każdym razem przybliżamy czytelnikom inny kraj. Spotkania raz w miesiącu (prowadząca: M. Piliszczuk)
 5. Baśniowe pastylki  głośne czytanie bajek i baśni dzieciom na Oddziale Pediatrycznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Korczaka (prowadząca: Magdalena Owczarek)

 

Miejsce Animacji Kultury ul. Grodzka 3 – kontakt: tel. 59 840 58 49, 59 840 58 45

 1. Muzykoterapia  zajęcia wykorzystujące wpływ muzyki na ustrój psychosomatyczny człowieka rozbudzając jego twórczą aktywność (prowadzący: Maria Chamier-Gliszczyńska, Piotr Nowak)
 2. Niech plansze pójdą w ruch – cykliczne spotkania „fanatyków” gier planszowych (prowadzący: Maria Chamier-Gliszczyńska, Piotr Nowak)
 3. CZARNA KSIĄŻKA KOLORÓW  zajęcia, które maja na celu przybliżenie dzieciom odmienności czy niepełnosprawności (prowadząca: Maria Chamier-Gliszczyńska)
 4. Bajka w dźwięku –  na spotkaniu dzieci zobaczą różne typy książek: tradycyjną drukowaną, dotykową, dźwiękową, wysłuchają utworów literackich nagranych na płytach, dowiedzą się dla kogo książka dźwiękowa jest bardzo ważna. Spotkanie zakończy się zajęciami plastycznymi (prowadząca: Maria Chamier-Gliszczyńska)
 5. Przyjaźń i tolerancja  zajęcia w oparciu o książkę pt.: „Mój przyjaciel Szymon” Kitty Crowther. Poruszany problem przyjaźń i tolerancja. Grupa wiekowa 8-9 lat. (prowadząca: Katarzyna Kowalska)
 6. Wierszolandia czyli poetycka przystań z... - Zajęcia mające na celu zapoznanie uczestników z twórczością polskich poetów. Edycja 2016/2017 poświęcona jest wierszom Wandy Chotomskiej. Cykl spotkań skierowany do dzieci klas I-III SP.(prowadząca: Katarzyna Kowalska)
 7. Pacynkowe opowieści -  Zajęcia literacko-edukacyjne dedykowane dla dzieci w wieku przedszkolnym. (prowadząca: Katarzyna Kowalska)

Wypożyczalnia Główna ul. Grodzka 3 – kontakt 59 840 58 35, 59 840 58 37

 1. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych
 2. Rozmowy na trudne tematy – spotkania ze specjalistami poruszające bieżące problemy (prowadzący Kinga Dziwisz, Wojciech Juszczak)