Logo MKiDN

W najkrótszy dzień roku, pierwszy dzień kalendarzowej zimy, otworzyliśmy Wirtualne Muzeum Lalkarstwa. Cyfrowe muzeum prezentuje ponad 200 lalek i obiektów plastycznych ze zbiorów Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku.

Zbiory te może interaktywnie przeglądać każdy, z dostępem do Internetu. Eksponaty można obejrzeć z każdej strony, przybliżać interesujące szczegóły oraz zapoznać się z historią lalek. Wkrótce poszerzymy zbiory o kolejne cyfrowe eksponaty. Wirtualne Muzeum Lalkarstwa to tylko część projektu, który powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa. Partnerem w projekcie był Państwowy Teatr Lalki "Tęcza". Innym działaniem w projekcie było Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów, które udostępniamy w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. Projekt pozwolił zaktualizować nam oprogramowanie biblioteki cyfrowej i zamieszczać publikacje w wielu formatach, tak by każdy internauta mógł wybrać formę przeglądania najwygodniejszą dla siebie.

Kolejną nowością, którą wprowadziliśmy jest wdrożenie technologii International Image Interoperability Framework (IIIF), z którą zapoznali się użytkownicy korzystający ze zbiorów Polony. Technologia IIIF umożliwia uzyskania dostępu do szczegółów obiektu w wysokiej jakości w zdecydowanie krótszym czasie niż inne rozwiązania oraz zmniejsza zużycie zasobów sprzętowych na komputerze użytkownika. Projekt był realizowany od 25 maja do 29 grudnia 2017 roku.

Dofinansowanie ze strony MKiDN wyniosło 77756 zł, a wartość całego projektu opiewa 109796 zł.

TUTAJ MOŻNA OGLĄDAĆ ZBIORY

Przykład publikacji udostępnionej w formacie IIIF

Przykład publikacji udostępnionej w wielu formatach