tancerki w zrujnowanym budynku

"Bałtycka Galeria Bałtycka Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy BODY BUILDING Aliny Belyaginy, który odbędzie się w środę 22 marca 2017 r. o godz. 19:00 w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce przy ul. Zaruskiego 1a w małej galerii na I piętrze. Podczas wernisażu odbędzie się performance artystki we współpracy z Teatrem Tańca Enza ze Słupska. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających codziennie do 01 kwietnia 2017 r. w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny - zapraszamy.

Tak autorka mówi o swojej pracy: Głównym celem mojej rezydencji artystycznej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce stała się analiza i dekonstrukcja przestrzeni publicznej tego nadmorskiego uzdrowiska. Podczas pobytu w Ustce zwróciłam swoje zainteresowanie szczególnie w tę część aglomeracji, która wydawała mi się niedopracowana urbanistycznie i estetycznie. W rezultacie licznych kontaktów ze społecznością lokalną doszłam do wniosku, że mieszkańcy wiążą nadzieje rozwojowe Ustki przede wszystkim w domenie turystyki, podczas gdy przemysł rybny stanowi tylko margines ich aktywności i przedsiębiorczość ta niezbyt dobrze rokuje. Zaczęłam zastanawiać się, czy stara architektura przemysłowa zostanie w Ustce zagospodarowana i zestetyzowana, czy też raczej miasto pozostawi ją samej sobie… Mój artystyczny projekt jest próbą zagospodarowania pustych industrialnych przestrzeni ludzką cielesnością i obecnością. Chciałabym zaprezentować, jak mogą wzajemnie dopełniać się dwa – wydawałoby się – odmienne organizmy i struktury – ludzki oraz przemysłowy. Uważam, że brutalistyczna architektura może stanowić interesującą przestrzeń do organizacji działalności artystycznej – np. festiwali, wystaw itp. Mieszkając wcześniej w Katowicach, przekonałam się, że takie nowe i niebanalne rozwiązania w obrębie konstruktywistycznej i brutalistycznej zabudowy mogą przynieść niecodzienne efekty artystyczne i stać się inspiracją dla mieszkańców oraz turystów.

fotografia: Dymitry Pankov

film: Claudio Apicella

Alina Belyagina

Choreografka i performerka, od kilku lat mieszka w Monachium. Wychowana w kulturze rosyjskiej, ale z choreografią i tańcem związała się dzięki pobytowi w Polsce. Ukończyła Uniwersytet Kultury i Sztuki w Moskwie. Studiowała również starogrecki i łacinę na Uniwersytecie Śląskim. Pracuje na pograniczu sztuk wizualnych, łącząc taniec i choreografię z filozofią oraz literaturą."