plakat spotkania

Z okazji stulecia relacji polsko-amerykańskich oraz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy do czytelni na niezwykłą uroczystość. 6 grudnia o godzinie 12.00 w naszej czytelni pułkownik Warren P. Barlow (ew. jego zastępca) rozpocznie wydarzenie od krótkiego przemówienia i prezentacji przygotowanej dla uczczenia 100-lecia relacji polsko-amerykańskich.

O 13.00 połączymy się za pomocą platformy Zoom z Warszawą, gdzie będzie przemawiał Ambasador Jones. Odwiedzimy polskie American Corners oraz połączymy się także z innymi miastami, jeśli pozwoli na to czas i możliwości techniczne. Część oficjalna zakończy się wspólnym toastem (bezalkoholowy szampan) oraz poczęstunkiem (tort).

Pułkownik Warren P. Barlow jest szefem Biura Współpracy Obronnej w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Na tym stanowisku zawiaduje zespołem odpowiadającym przed Ambasadorem w Polsce oraz przed dowódcą United States European Command za zapewnienie pomocy w zakresie bezpieczeństwa i międzynarodowej współpracy zbrojeniowej. Jego biuro zarządza ponad 4.8 miliardami dolarów w zagranicznej sprzedaży wojskowej i jest odpowiedzialne za wspieranie szkoleń ponad 400 osób rocznie z polskiego personelu wojskowego w Stanach Zjednoczonych.

Pułkownik Barlow urodził się w Oakland (Kalifornia), ale w wieku 7 lat przeprowadził się do stanu Indiana. Ukończył Liceum w Argos (Indiana), a następnie został mianowany na stopień oficerski w 1988 roku, po ukończeniu Purdue University. Jego dotychczasowe zadania obejmują: obowiązki instruktora samolotu C-130E/H, osoby oceniającej, dowódcy lotów, oficera operacyjnego, szefa bezpieczeństwa oddziału lotnictwa (skrzydła), inspektora generalnego, dowódcy eskadry i wreszcie, zastępcy dowódcy Centrum Operacji Powietrznych i Kosmicznych. Ponadto pełnił funkcję oficera łącznikowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie z Europejskim Dowództwem USA ds. Akcji Kryzysowych bezpośrednio po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Jest weteranem wojennym Operacji Enduring Freedom [zachować wolność – akcja przeprowadzona w Afganistanie], Operacji Iraqi Freedom [wolność dla Iraku], Operacji Odyssey Dawn/Unified Protector [Świt odysei/jednolity obrońca], posiada także odznakę Mistrza Nawigacji Sił Zbrojnych USA z ponad 4100 wylatanymi godzinami.