Za nami pierwszy tydzień realizacji projektu Dni Kultury Węgierskiej 2017. Spotkania, które się w tym czasie odbyły dotyczyły przede wszystkim literatury. O Węgrach, ich historii, kulturze i dniu dzisiejszym opowiadali Anna Butrym i Krzysztof Varga.

Anna Butrym, tłumaczka literatury węgierskiej, podczas wykładu dla młodzieży oraz spotkania z dorosłymi czytelnikami bardzo interesująco opowiadała o literaturze węgierskiej ostatniej dekady. Zaprezentowała kilka tytułów książek dla najmłodszych, omówiła najciekawsze pozycje dla nieco starszych czytelników i dla dorosłych. Przybliżyła słuchaczom również sylwetki pisarzy należących do kanonu klasyki literackiej Węgier. Podczas spotkania z czytelnikami Filii nr 8 dzieliła się swoimi wspomnieniami z pobytu na Węgrzech. Wrażenia kulinarne były wysoko pozycjonowane.

Miłośnicy dobrej literatury mięli okazję spotkać się z Krzysztofem Vargą, dziennikarzem i powieściopisarzem mający w swoim dorobku literackim bogaty zbiór utworów. Wiele z nich jak np. „Gulasz z turula” znalazło uznanie w oczach krytyków i czytelników (nagroda czytelników Nike 2009). W Słupsku pojawił się w związku ze swoim polsko-węgierskim pochodzeniem oraz książkami, które wyszły spod jego pióra, a w których opisuje kraj swojego ojca.

Wspomniany już „Gulasz z turula”, a także „Czardasz z mangalicą” i „Largosz w jurcie” traktują o historii i kulturze Węgier. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, że Węgry to kraj o burzliwej historii. Węgrzy jako naród wiele przeszli, a te doświadczenia zostawiły swój ślad w ich kulturze.

Okazało się również, że Polacy postrzegają naród węgierski stereotypowo. Hasło „Polak – Węgier dwa bratanki…” funkcjonuje w naszej kulturze od wieków, ale my tak naprawdę nie znamy naszych „bratanków”. Kto z nas wie, że lodówka czy helikopter zostały wymyślone przez Węgrów?

Mamy nadzieję, że projekt Dni Kultury Węgierskiej przyczynią się do głębszego poznania Węgier i Węgrów. Przekonajmy się, że łączy nas dużo więcej niż braterstwo szabli i szklanki. Przed nami jeszcze spotkanie z węgierską muzyką rockową (26.09 KCK), pokazy filmów węgierskich w Kinie Rejs (10, 11 i 12 października) oraz koncert zespołu folklorystycznego Orkiestra Rajko w Nowym Teatrze im. Witkacego (15.10). Zapraszamy!