zdjęcie pięknej kobiety w bibliotece

Dzień Kobiet to świetna okazja, żeby zaprezentować sylwetki niezwykłych kobiet. Świętych, uczonych, władczyń, pisarek, artystek, kobiet twórczych, fascynujących, żyjących z pasją. Nieraz podłych, upartych, ale takich, obok których nie można przejść obojętnie. Biografie mogą być równie fascynujące, jak powieści. W naszej bibliotece mamy ich całe półki. Zajrzyj do nas koniecznie.

Laureatce Pokojowej Nagrody Nobla (1979 r.) Matce Teresie z Kalkuty poświęcono wiele książek i filmów. Ostatnio pojawiły się zarzuty, że nie we wszystkich działaniach była taka doskonała. Przekonajcie się sami, jak to było naprawdę. W naszych zbiorach znajduje się kilka opracowań o misjonarce, m.in. autorstwa Navina Chawla, który przez kilka lat obserwował pracę Matki Teresy i Sióstr Zgromadzenia Misjonarek Miłości, a swoje spostrzeżenia opisał w książce zatytułowanej po prostu: Matka Teresa.

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻNA WYPOŻYCZYĆ KSIĄŻKĘ

Kleopatra Wielka (Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę) wciąż inspiruje pisarzy, malarzy, filmowców. Konflikt z bratem, romanse z najważniejszymi władcami starożytnego świata, legendy o jej urodzie, miłosnym kunszcie i krezusowym bogactwie fascynują do dzisiaj. Obszerna biografia autorstwa profesora  Adama Łukaszewicza Kleopatra: ostatnia królowa starożytnego Egiptu wydana przez Książkę i Wiedzę w 2005 r. ukazuje życie władczyni na szerokim tle historycznym.

WYPOŻYCZ TERAZ

Polski i francuski historyk Kazimierz Waliszewski za książkę Katarzyna II został wyróżniony nagrodą Akademii Francuskiej. Publikacja doczekała się licznych wydań i przekładów. Urodzona w Szczecinie cesarzowa Rosji, podziwiana za mądrość, rządziła twardą ręką. Bardzo boleśnie zapisała się w historii Polski, bynajmniej nie z powodu romansu ze Stanisławem Augustem Poniatowskim. Uważa się ją za główną sprawczynię upadku polskiej państwowości.

ZABIERZ DO DOMU "KATARZYNĘ II"

Zmarłej przed kilku laty premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher nadano przydomek Żelaznej Damy. Postać pani premier do dziś budzi wiele kontrowersji. Swoimi rządami spowodowała upadek wielu brytyjskich miast i miasteczek, które do dziś są ostoją beznadziei i bezrobocia, z drugiej strony na powrót wprowadziła Wielką Brytanię do grona państw rozdających karty w światowej polityce. Przez wielu Brytyjczyków znienawidzona, przez polityków liberalnych uważana za niedościgły wzór. Jaka naprawdę była Margaret Thatcher? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy (może) w książce brytyjskiego dziennikarza Kennetha Harrisa pt.: Margaret Thatcher.

ZAMÓW BIOGRAFIĘ ŻELAZNEJ DAMY

Nic zwyczajnego: o Wisławie Szymborskiej, laureatce Nagrody Nobla z 1996 r. napisał literaturoznawca, tłumacz, pisarz i sekretarz poetki Michał Rusinek. Autor przedstawił pełen humoru portret mistrzyni słowa. Wnikliwej obserwatorki codzienności, skromnej i powściągliwej kobiety, którą kusiło, żeby na pytanie „Dlaczego dostała Pani Nobla?” odpowiadać „Bo najwyraźniej Szwedzi są dziwni”. Prawdziwe must read nie tylko dla miłośników poezji.

POZNAJ WISŁAWĘ SZYMBORSKĄ

Bez przesady można powiedzieć, że Maria Skłodowska-Curie stała się idolką nie tylko nastolatków. Co i rusz zwycięża w kolejnych plebiscytach na Polkę wszech czasów. Jedno z najnowszych opracowań dotyczących życia genialnej chemiczki, pt. Geniusz i obsesja: wewnętrzny świat Marii Curie zostało oparte na niedawno ujawnionych archiwaliach. Barbara Goldsmith ukazuje w swojej książce nie tylko wybitnego naukowca, ale i kobietę z krwi i kości – z nawracającą depresją, ze słabościami. Prasa ponad sto lat temu długo rozpisywała się o romansie Marii Skłodowskiej-Curie z żonatym Paulem Langevinem, ojcem 4 dzieci. Co jeszcze kryje życiorys noblistki?

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Virginia Woolf, jedna z największych pisarek, prawie całe życie zmagała się z chorobą psychiczną. Ostatecznie popełniła samobójstwo. W pierwszej biografii pisarki, jaka ukazała się w Polsce, jej siostrzeniec – Quentin Bell opisał słynną ciotkę jako kobietę piękną, wrażliwą, inteligentną, ale z całym mnóstwem kompleksów oraz skłonnościami homoseksualnymi.

WIRGINIA WOOLF. BIOGRAFIA