wystawka książek na dzień matki i dziecka w filii nr 6

Wiosną szczególnie pamiętamy o rodzinie. W maju i czerwcu przeżywamy dzień matki, dziecka i  ojca. Z tej okazji warto sięgnąć po beletrystykę, która ukazuje różne oblicza rodzicielstwa. Filia nr 6 naszej biblioteki przygotowała subiektywny przegląd powieści dla rodziców i dzieci, o rodzicach i o dzieciach. Literackie must have nadchodzących dni.

Polecamy mocną prozę Amerykanina Chata Kultgena bezlitośnie szczerą wobec ludzkich słabości. W hedonistycznym świecie Uwikłanych, gdzie seks jest środkiem do osiągnięcia celu, zagubieni rodzice i ich samotne dzieci nie potrafią już ze sobą rozmawiać, ani wyrażać uczuć. Namiastkę bliskości znajdują w sieci. Na podstawie książki powstał film z Adamem Sandlerem, Jennifer Garner i Anselem Elgortem.

Głośny Pokój Emmy Donoghue, którego ekranizacja zdobyła Oskara opowiada o matce z kilkuletnim synkiem uwięzionej przez psychopatę w czterech ścianach. Wreszcie bohaterowie powieści uciekają z więzienia. Mały Jack i jego mama z trudem przystosowują się do wolności niosąc w sobie rany, które czas z trudem leczy.

Córka opiekuna wspomnień Kim Edwards to historia rodziny, w której rodzi się córka z zespołem Downa. Mąż zataja przed żoną, że dziecko urodziło się żywe, oddaje je na wychowanie obcej kobiecie. Atutem powieści jest realistyczny portret niepełnosprawnej dziewczynki.

Bohaterka Niani w wielkim mieście Nicoli Kraus i Emmy McLaughlin, w którą wcieliła się Scarlett Johansson w hollywoodzkiej ekranizacji, zastępuje matkę chłopczykowi z bogatej rodziny. Rodzicielka zamknięta w świecie nowojorskiego establishmentu nie potrafi nawiązać relacji z dzieckiem. Lekka i dowcipna książka ukazuje pusty świat, w którym żyją bohaterowie.

Wzruszająca Chustka Joanny Sałygi to dziennik zmarłej na raka autorki. Kobieta spisywała go z myślą o bliskich, zwłaszcza synku. Książka będąca formą pożegnania matki z dzieckiem zostaje w pamięci na długo. Natomiast Skrzydlak Davida Almonda ukazuje, co dzieje się z rodziną dotkniętą ciężką chorobą dziecka.

Cesia, bohaterka Ostatniego piętra Ireny Landau po ucieczce z getta ukrywa się po aryjskiej stronie miasta. Nie może zdradzić swojego imienia, musi chodzić bezszelestnie, spędza całe godziny w miniaturowym schowku. Książ przeznaczona dla młodego czytelnika uzmysławia, co dzieje się w psychice dziecka zmuszonego do życia w ciągłym strachu. Trudne losy żydowskich dzieci podczas wojennej zawieruchy odmalowują również Lalki z getta Evy Weaver i Tajemnica mojej matki Jenny L. Witterick.

Zapraszamy po książki do Filii nr 6 przy ul. Romera 6.