Warte uwagi

styczeń 12, 2018

Wirtualne Muzeum Lalkarstwa

in Warte uwagi

by Magdalena Pepłońska

W najkrótszy dzień roku, pierwszy dzień kalendarzowej zimy, otworzyliśmy Wirtualne Muzeum Lalkarstwa. Cyfrowe muzeum prezentuje ponad 200 lalek i obiektów plastycznych ze zbiorów Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku.

grudzień 11, 2017

Nowa strona Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

in Warte uwagi

by Piotr Michalak

Z dumą prezentujemy nową stronę Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Ulepszone wyszukiwanie, intuicyjny interfejs, dziesiątki tysięcy cyfrowych obiektów w zasięgu kliknięcia. Poszukujesz materiałów dotyczących Słupska, albo naszej części Pomorza, ale nie masz czasu szukać ich w archiwach? Wejdź na stronę Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej i zachwyć się bogactwem łatwo dostępnych treści.

grudzień 07, 2017

Odwiedź nas na YouTube

in Warte uwagi

by Piotr Michalak

Na bibliotecznym kanale na YouTube wiele się dzieje. Pojawiają się nowe filmy i playlisty. Właśnie pojawił się zapis trzeciego listopadowego spotkania autorskiego dla tych, którzy nie mogli być z nami na żywo. Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się, jakie książki warto przeczytać mogą śledzić GORĄCZKOWO ZACZYTANYCH - to playlista, na której dzieci recenzują książki dla swoich rówieśników. A już za chwilę ruszają dwie kolejne playlisty - jedna z recenzjami książek dla młodszych nastolatków, a druga dla młodych-dorosłych. W planach na przyszły rok mamy playlistę z książkami dla osób w wieku 35+. ZAPRASZAMY NA YOUTUBE. Zasubskrybuj nasz kanał, żeby na bieżąco otrzymywać informacje o nowych filmach.

grudzień 05, 2017

Nowa funkcjonalność na Facebooku: GRUPY

in Warte uwagi

by Piotr Michalak

Od pewnego czasu testujemy nową funkcjonalność na naszym Facebooku. Grupy to miejsca specjalnie dedykowane filiom. Każda filia ma własną grupę, w której możecie znaleźć zapowiedzi imprez, fotorelacje z wydarzeń, a także kalendarz wydarzeń. Wszystkie grupy są otwarte, co oznacza, że każdy może do nich dołączyć. Można obserwować więcej niż jedną grupę. Jednocześnie informacje z filii nie będą pojawiały się w głównym nurcie informacyjnym. Wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w konkretnej filii zachęcamy do dołączenia do jednej (lub kilku) z grup.

Aktualności

25 stycznia 2018 r. w Filii nr 7 przy ul. Podgórnej podczas spotkania z cyklu "Podgórne spotkania" dr hab. Zbigniew Sobisz wystąpi z prelekcją "Rośliny trujące - fakty i mity".

Zapraszamy wszystkie dzieci na udział w zajęciach prowadzonych podczas ferii zimowych w bibliotece przy ul. Braci Gierymskich.

Informujemy, że w dniach 24-26 stycznia 2018 roku Filia nr 6 przy ul. Romera 6 będzie zamknięta z powodu kontroli zbiorów. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy do pozostałych placówek MBP.

We wtorek, 23 stycznia obchodzić będziemy Dzień bez opakowań foliowych. Produkcja jednej foliowej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada si...

W imieniu organizatorów zapraszamy w środę, 24 stycznia o godz. 17.00 w czytelni MBP przy ul. Grodzkiej 3 na spotkanie założycielskie Klubu "Tygodnika Powszechnego" w Słupsku. 

Filia nr 8 oraz Klub "Kwadrat" przy S.M. "Kolejarz" zapraszają na bal seniora, który odbędzie się w środę, 24 stycznia, o godz. 18.00. 

okładka książki Wiktora Pielewina Generation P

Czy w dobie urynkowienia literatury jest miejsce na społeczne zaangażowanie? Patrząc na literaturę nurtu komercyjnego wydawać by się mogło, że nie. Tak przynajmniej chcieliby nam wmówić marketingowy od czytelnictwa. Wg nich sprzedaje się tylko rozrywka, a my, czytelnicy, pragniemy jedynie prostych historii miłosnych o idealnych ludziach, kryminałów i fantastyki.

Tymczasem w panteonie literackim najjaśniej świecą gwiazdy Michela Houellebecqa, Martina Amisa, Wiktora Pielewina, Zadie Smith, Alice Munro, czy Chimamandy Ngozi Adichie. Co łączy te nazwiska? Wszyscy oni w swoich utworach poruszają ważne problemy współczesnego świata i jednocześnie sprzedają swoje książki w milionach egzemplarzy.

Kryzys wartości

Jednym z takich problemów jest emigracja arabska i rosnąca popularność islamu wywołana kryzysem wartości europejskich. Przerażającą wizję nieodległej przyszłości kreśli w swojej najnowszej powieści Michael Houellebecq. Uległość to opowieść o tym, jak islam pokojowo, na drodze demokratycznych wyborów opanowuje Francję. Ale tak naprawdę na plan pierwszy wysuwają się inne problemy trapiące współczesnego człowieka – rozpad więzi społecznych, pogoń za przyjemnościami, bierność i uległość ludzi pozbawionych przez neoliberalną ideologię systemu wartości.

Bezlitosna dla zachodniego świata jest  również Zadie Smith, która w fenomenalnym debiucie Białe zęby kreśli panoramę imigranckiego Londynu. Historia dziwnej przyjaźni Brytyjczyka z  Bengalczykiem staje się pretekstem do ukazania losu imigrantów walczących z jednej strony o asymilację, a z drugiej o zachowanie tożsamości. Charakterystyczne jest, że podczas, gdy wychowywany w dawnej ojczyźnie jeden z synów Samada, głównego bohatera powieści, w pełni identyfikuje się z brytyjskością, to dorastający w Anglii jego brat bliźniak kończy jako islamski radykał. I znowu, jak u Houellbecqa, problem tkwi nie w islamie, a w europejskich wartościach, a właściwie w ich braku.

Selfie z celebrytą

Współczesne społeczeństwo, goniące za tanią rozrywką i media schlebiające prymitywnej tłuszczy, wynoszące na szczyty popularności nie za zasługi, ale dlatego, że  ktoś ma pieniądze, zgrabny tyłek, czy niewyparzoną gębę, stały się obiektem kpin w powieści Martina Amisa. Lionel Asbo, raport o stanie państwa to historia drobnego kryminalisty, prymitywnego dresiarza, który wygrywa na loterii i zostaje ulubieńcem mediów. W tej świetnie napisanej książce nic nie jest na tyle obrzydliwe, by nie trafić na czołówki brukowców - konia z rzędem temu, kto odłoży na półkę książkę, która zaczyna się wyznaniem nastoletniego narratora, że ma romans z...własną babką. Ale to nie wydarzenia rodem z Faktu stanowią o sile powieści. Amis stawia w niej pytanie, czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na wrażliwość, na rozrywkę i sztukę na poziomie.

Na drugim końcu Europy Wiktor Pielewin tworzy książki korespondujące z twórczością Amisa. W Generation P również bogaty znaczy lepszy, przewodnią siłą staje się konsumpcjonizm, medialna iluzja zyskuje miano prawdy. Wowa Tatarski, w ZSRR intelektualista, staje się w nowej Rosji copywriterem-cynikiem, który robi karierę w agencji reklamowej „wymyślającej” polityków pod słupki sondaży. Powieść Pielewina to majstersztyk literacki. Narkotyczne wizje, pijackie ekscesy, satyra na rosyjski mistycyzm to elementy, które wciągają w szalone lata transformacji ustrojowej. Transformacji, w której większość straciła wszystko, nieliczni zbili fortuny, a wszyscy zagubili siebie.

Polityczna poprawność dyskryminacji

Jeśli Houellbecq pisze o imigrantach z pozycji białego, to Chimamanda Ngozi Adichie rysuje obraz imigrantów w Stanach Zjednoczonych z pozycji imigrantki z Nigerii. Mamy tu z jednej strony rozczarowanie wyidealizowanym obrazem Ameryki, a z drugiej system rasowej segregacji, tworzonej w równym stopniu przez białych, jak i przez kolorowych. Zasada jest prosta – im bardziej czarny jesteś, tym niżej znajdujesz się w hierarchii społecznej. Ale kolor skóry to jedno, a ekonomia to drugie. Ciocia Uju, z Amerikaany, w Nigerii była lekarzem, kochanką wpływowego generała opływającą w luksusy, po wyjeździe do Stanów pracuje na trzech etatach w śmieciowych pracach, a i tak pieniędzy ledwie wystarcza na opiekunkę do dziecka, o opłaceniu kursów i nostryfikacji dyplomu nie wspominając. Neoliberalny sen o tym, że ciężką pracą i zdolnościami ludzie dorabiają się bogactwa zostaje tu bezlitośnie obnażony.

Podobnie jak polityczna poprawność, która nie pozwala bogatym Amerykanom nazwać koloru skóry. Kobieta z wyższej klasy średniej, u której Ifemelu, główna bohaterka powieści, pracuje jako opiekunka do dziecka, mówi o Murzynach per ci piękni ludzie, szczyci się swoją działalnością charytatywną na rzecz Afryki, a jednocześnie idealnie wpisuje w zachodnie standardy patriarchatu – wpatrzona w męża jak w obrazek, przeprasza za wszystko i wszystkich, stara się zawsze pozostawać w cieniu. Nic dziwnego, jest wszak ekonomicznie uzależniona od męża.

Kobieta wciąż niewyzwolona

Taką ekonomiczną zależność porusza wiele współczesnych pisarek. Alice Munro w zbiorze opowiadań Zbyt wiele szczęścia pokazuje prywatne dramaty ludzkie, których nie zauważamy, goniąc za ułudą posiadania coraz większej ilości rzeczy. Kanadyjska noblistka pokazuje, jaki wpływ na codzienne życie mają powszechne problemy: uzależnienie kobiet od mężczyzn, życie iluzjami, czy strach przed obcymi. Wszystkie historie zbioru zachwycają mistrzostwem pisarskim. Gwarantuję, że jeśli sięgniecie po Zbyt wiele szczęścia, nie będziecie mogli się oderwać od lektury.

Równie przekonujące kreacje bohaterek literackich tworzy Walijka, Sarah Waters. W Za ścianą, powieści rozgrywającej się w dwudziestoleciu międzywojennym, nie widzimy wyidealizowanych szalonych lat dwudziestych, ale rozczarowanie kobiet, które w latach Wielkiej Wojny udzielały się publicznie, protestowały, walczyły o swoje prawa, a gdy mężczyźni wrócili z frontu, zostały znowu zagonione do klatek ekonomicznego i prawnego uzależnienia od mężów i ojców. Historia miłości zbiedniałej arystokratki Frances i tryskającej energią Lilian, żony dobrze sytuowanego męża z nowej, urzędniczej klasy trzyma w napięciu do ostatniej strony. I nie chodzi tu o zbrodnię i karę, bardziej istotne pytanie dotyczy tego, ile można poświęcić dla wolności, dla tego, by otwarcie móc powiedzieć, że ma się prawo do szczęścia pomimo inności i to inności nieakceptowanej przez społeczeństwo.

Ważne linki

Link graficzny do: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

Drugie życie papieru. Cyfrowe wersje archiwaliów

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

linkgraficzny do strony Bałtyckich Klimatów Literackich

Spotkania z autorami, warsztaty, wystawy

Bałtyckie Klimaty Literackie

link graficzny do: centrum kultury i języka rosyjskiego

Poznaj przeszłość i dzień dzisiejszy ojczyzny Pielewina

Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego

Link graficzny: detektywi historii

Strona wieloletniego projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej

Detektywi historii na tropie

Graficzny link do stron Centrum Dokumentacji Europejskiej

Unia Europejska otwiera nowe możliwości

Centrum Dokumentacji Europejskiej

Nasze Galerie

46,12,0,55,1
25,600,60,0,5000,1000,25,2000
90,300,1,50,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,1,0,1,0,46,9,5,0,1,1,9,0,1
Zdjęcia z Nocy bibliotek w klimatach fantasy - 3 czerwca 2017
Noc Bibliotek
Wizyta ambasadora USA z okazji otwarcia punktu Ameryka w bibliotece - grudzień 2015 r.
Ameryka w bibliotece
Otwarcie MAK - grudzień 2015 r.
Otwarcie Miejsca Animacji Kultury
Podsumowanie projektu Kryminał na Krętej - listopad 2015
Kryminał na Krętej
Podsumowanie projektu Rękopis z przeszłości - listopad 2015 r.
Rękopis z przeszłości
Spotkanie z Januszem Wiśniewskim - kwiecień 2016 r.
Janusz Wiśniewski
Debata na temat zagrożeń demokracji - lipiec 2016 r.
Tydzień(o)demokracji
Czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza podczas Narodowego Czytania - wrzesień 2016 r.
Narodowe Czytanie 2016
Spotkanie z Magdaleną Witkiewicz - 30 marca 2017 r.
Magdalena Witkiewicz
Spotkanie z Dyrektorem NCK - luty 2015 r.
Spotkanie z Dyrektorem NCK
Spotkanie z Katarzyną Nazaruk - grudzień 2014 r.
Katarzyna Nazaruk
Spotkanie z Katarzyną Bondą - listopad 2015 r.
Katarzyna Bonda
Spotkanie z Natalią Przybysz - luty 2015 r.
Natalia Przybysz
Spotkanie z Markiem Krajewskim - listopad 2015 r.
Marek Krajewski

Nasi partnerzy