Czerwony Parasol

Czy także lubicie czytać książki, które zawierają jakiś stan faktyczny z życia codziennego?

Czujecie wtedy te dreszcze emocji podczs czytania?

Właśnie taki dreszczyk emocji wywołałą u mnie książka "Czerwony Parasol" Witora Mroka.(Owa książka była jego debiutem. Juz niedługo będzie można  na półkach w księgarnich dostrzec najnowszą jego książkę "Mała Baletnica").

O autorze!

Wiktor Mrok urodzony w 1957 roku, nigdy nie chciał byc pisarzem. Jednak od zawsze lubił czytać ksiązki. Zdeklarowany technokrata ( osoba, ktora posiada specjalistyczą wiedzę, pełniąca określone funkcję w nauce oraz w gospodarce. Posiadają aspracje polityczne). Jego pisarstwo zaczeło się na pokładzie samolotu, gdzie ujrzawszy bardzo piekną kobiete. Kilka godzin później, przysiadwszy do komputera zaczął pisać książkę. Do rozbudowy fabuły posłużuły autorowi wiedza o sytauacjach z dawniejszych lat oraz fragmenty jego życiorysu. Zaś główna bohaterka książki została skonstruowana na podstawie charakteru jego córki.

 

O czym jest książka!

Czerwony Parasol rozpoczyna się zimą w Moskwie. Siedemnastoletnia Tatiana przed lekcjami gimnastyki otrzymuje bardzo dziwny SMS od swojej matki. (Wysłaną wiadomość lekceważy, myślać iż to tylko zabawa, żart). Gdy póżnym wieczorem kończy ćwiczenia i wraca do domu dostrzega ,że coś jest nie tak z jej domem. Zapalone światła w pomieszczeniach oraz otworzone drzwi wejściowe podpowiadają jej, że cos złego się stało. Gdy wchozi do domu zastaję całą rodzinę wymordowaną (nawet jej najmłodsza adoptowana siostra, która prezd śmiercią była torturowana).

Dziewczyna jest spanikowana, nie wie co ma robić. Po chwili jednak uświadamia sobie, że SMS od jej matki nie był przypadkowy. Był wysłany specjalnie do niej, kryjąc wskazówki. Kierując się owymi wskazówkami dociera do ukrytej krypty w domu, wykonanną przez ojca. Odnajduję tak broń palną, swój paszport ( kilka, każdy z innum imieniem i nazwiskiem) oraz ampułki z dziwną substancją. Orientuje się ona, że ta substancja jest motywem zabójstwa jej rodziny. Ucieka z moejsca zbrodni i szuka  schronienia w młodego kierowy z autobusu. Jeszcze nie wie ona, że to poczatek walki o przetwanie...

 

Opinia!

Uwagę przykuwa na pierwszy rzut oka wygląd okładki. Grafika skomponowana bardzo estetycznie, jasna oraz bez przepychu graficznego. Od razu ukazująca, że nie jest to latwa lektura do prezczytania. Rozlana ampułka z podejrzaną cieczą. Napis „ Z tajnych akt służb specjalnych”. Już samo to zdanie sprawiło, że musiałam koniecznie ją przeczytać. Była to książka w sam raz dla mnie. Muszę się wam przyznać iż ten thriller bardzo przypadł mi do gustu. Napisany w bardzo wciągający sposób. Nie sposób się od niej oderwać.

Historia oparta na faktach a konkretnie z tajnych służb specjalnych, co potęgowało moją chęć przeczytania tej książki. Uwielbiam wręcz właśnie takie historie. Od samego początku książka była utrzymana w napięciu. Przy każdej stronie autor mnie zaskakiwał. Nie potrafiłam nic przewidzieć, co zdarza mi się bardzo często. Czułam jakby Tatiana była kobiecym Bondem…

Wyczuwałam wątki polityczne, które miały swoje korzenie w przeszłości. Bardzo podobało mi się to, że fabuła książki nie toczy się w jednej miejscowości ale także na innych kontynentach czy krajach. Nie brakuję także wątku miłosnego…

Język głównych bohaterów został bardzo realnie ukazany. Przekleństwa, docinki do drugiej osoby… wszystko to pokazywało jak bardzo świat w którym żyła Tatiana jest brutalny.

Książka wciąga od samego poczatku. Akcja rozwija się bardzo szybko. 

 

 

Sprawdż dostępność książki na: katalog.biblioteka.slupsk.pl