7 i 8 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Słupskie ścieżki do Niepodległości" sfinansowanego przez Fundację PZU. W finałowym spektaklu pt. "Ty jesteś jak zdrowie..." wystąpili uczniowie klasy VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Redzikowie oraz klasy V ze Szkoły Podstawowej w Bierkowie.

Spektakl opowiada o polskiej szkole na Kaszubach... Jest rok 1929. Wieś kaszubska na ziemi bytowskiej znajdująca się w granicach Niemiec. We wsi powstaje polska szkoła założona przez Jana Bauera, polskiego działacza patriotycznego i nauczyciela. Mieszkańcy wsi są podzieleni w stosunkach do polskiej szkoły i polskości. Jedni opowiadają się po stronie Niemiec i chcą posyłać swoje dzieci tylko do niemieckiej „prawowitej” szkoły, inni się wahają, jeszcze inni z radością witają powstanie polskiej szkoły we wsi i wysyłają do niej swoje dzieci. Wśród tych ostatnich jest dwunastoletni Antoni (Toś) i to jego oczami, przez jego perypetie i przygody widzowie oglądają proces zakładania polskich szkół przez Jana Bauera na bytowszczyźnie w latach 1929-1931. Akcja rozgrywa się w domu Antoniego, w którym w jednej z izb odbywa się zebranie gospodarzy z Janem Bauerem, podczas, którego zapada decyzja o powołaniu we wsi polskiej szkoły. Antoś przygląda się naradom, spotyka Bauera, od którego otrzymuje egzemplarz "Pana Tadeusza" z życzeniami, aby kiedyś mówił po polsku tak pięknie jak piszą w tym poemacie. Widzowie są świadkami rozterek bohaterów, którzy z jednej strony czują w sobie polskość i chcą zgłębiać polską kulturę, z drugiej widzą szansę na lepsze wykształcenie, które daje niemiecka szkoła, wyposażona w nowoczesny sprzęt i przybory dydaktyczne. W jednej ze scen dochodzi do aresztowania Jana Bauera, niemiecka policja rekwiruje polskie książki i zamyka szkołę. Jedynym śladem po jej istnieniu we wsi zostaje "Pan Tadeusz", którego Antek ukrywa. W ostatniej scenie współczesne dziecko czyta "Pana Tadeusza" w zrekonstruowanej izbie w skansenie wsi kaszubskiej. To prawnuk Antka, który książkę po pradziadku dostał od mamy z życzeniami, aby kiedyś nauczył się tak pięknie mówić po polsku jak  jego pradziadek.

Spektakl został stworzony w formie czarnego teatru, a warsztaty były realizowane w Filii nr 3 oraz Filii nr 6 MBP w Słupsku.

"Ty jesteś jak zdrowie..." - sztuka o polskiej szkole na Kaszubach będzie jeszcze wystawiona w szkołach powiatu słupskiego oraz Bibliotece Miejskiej w Słupsku w listopadzie 2018 r.

logo www pxu

Projekt jest sfinansowany ze środków Fundacji PZU.