grafika akademia seniora

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku realizuje projekt Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Akademia Seniora”. Projekt wykonywany jest w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018.

"AKADEMIA SENIORA" to szeroki program obejmujący kilka bloków tematycznych, które realizowane będą równolegle.

I. DIETA JAK LEKARSTWO – cykl warsztatów, spotkań i wykładów dotyczących zdrowia seniora, które będą realizowały potrzebę uczenia się przez całe życie, ale też będą pretekstem do wyjścia z domu i spotkania z innymi ludźmi. W ramach tego cyklu odbędą sie będą:

1. Wykłady ogólne na temat schorzeń dietozależnych takich jak np.: cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby jelit i układu moczowego, zaburzenia metaboliczne. Wiele osób nie jest świadomych swoich schorzeń lub nie łączy obserwowanych objawów ze wczesnymi etapami groźnych chorób. Wykłady pogłębią ich wiedzę, będą okazją do konsultacji z zaproszonymi lekarzami, psychologiem czy dietetykiem. W auli Akademii Pomorskiej przy ul. Westerplatte odbędzie się: - 7 wykładów (raz w miesiącu, od lutego do listopada 2018 r., z wyłączeniem wakacji)

2. Warsztaty kulinarne służące poznaniu technik i sposobów przyrządzania smacznych i zdrowych potraw. łączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej; poznawanie przypraw i ziół oraz nabywanie umiejętności wykorzystania ich na co dzień; zasady kuchni molekularnej; zasady łączenia poszczególnych składników pokarmowych; porady dietetyka; diety w praktyce. - cykl 6 warsztatów (raz w miesiącu, od lutego do października 2018 r. z wyłączeniem wakacji); - zajęcia będą prowadzone w grupach 12- osobowych, każdy uczestnik będzie miał swoje stanowisko pracy, otrzyma potrzebne produkty do przygotowania potraw; na zakończenie prezentacja posiłków połączona z degustacją. Warsztaty odbywać się będą w przeprowadzone będą w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Szczecińskiej

II. WARSZTATY GRUPOWE Z PSYCHOTERAPEUTĄ, prowadzone będą raz w miesiącu (od lutego do grudnia 2018 r., z wyłączeniem wakacji), po dwie godziny w grupach 10-osobowych. Podczas warsztatów poruszane będą następujące zagadnienia: skuteczna komunikacja interpersonalna, stres, lęk-  sposoby radzenia sobie z nimi, "zmiany  w nas i wokół nas” – jak sobie z nimi radzić?, asertywność. moje słabe i mocne strony, przemoc- rodzaje, mechanizmy, skutki, „Twórcze myślenie”. Zagadnienia realizowane będą w różnych formach: dyskusje,  ćwiczenia w parach i grupach. W trakcie warsztatów wykorzystywane będą elementy psychoedukacji i socjoterapii. Forma poszczególnych ćwiczeń dostosowana będzie do potrzeb i zainteresowań uczestników.

III. Spotkania muzyczne

Głównym celem spotkań jest aktywizacja twórcza i kulturalna osób starszych. Projektem będzie objęta ok. 50 -osobowa grupa seniorów. W Klubie Czarnego Krążka w Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się 4 spotkania. Poszerzą one wiedzę muzyczną seniorów z wybranych stylów i gatunków muzycznych. Korzystając z obecności młodych wykonawców, uczestników Festiwalu Cz. Niemena, uczestnikom przybliżona również twórczość artysty. Zostanie również zaprezentowany dorobek artystyczny wokalistów ze Słupska.

HARMONOGRAM PROJEKTU – aktualizacja 12 października 2018 r.

utw wwwmbp wwwslupsk www

Projekt wykonywany jest w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018.