Logo Mista Słupsk

Projekt zakłada organizację cyklu wydarzeń upowszechniających kulturę węgierską wśród mieszkańców Słupska. Jest to już X edycja imprezy. W poprzednich latach odbiorcy mieli możliwość spotkać się z takimi postaciami jak: Anna Górecka – tłumaczka literatury węgierskiej, Tadeusz Olszański – dziennikarz i publicysta, Grzegorz Łubczyk – dziennikarz, dyplomata, reżyser filmowy, Andrzej Bratkowski – uczestnik wydarzeń 1956 r., Andrzej Radajewski – hungarysta, wykonawca muzyki węgierskiej. A także rodowici Węgrzy: Klára Molnár, Akos Engelmayer, Árpád Joób i niezastąpiony András Asztalos, który jest kołem napędowym projektu.

Od maja 2016 r. do końca 2017 r. trwa Rok Kultury Węgierskiej w Polsce. W ubiegłorocznej edycji DKW wiele miejsca poświęcono historycznym związkom Polski i Węgier za sprawą 60. rocznicy wydarzeń 1956 r., które miały znaczący wpływ na oba narody.

W bieżącym roku pragniemy skupić się bardziej na literaturze, sztuce i muzyce węgierskiej, by mieszkańcy naszego miasta mogli na nowo odkryć lub poznać to, co najpiękniejsze, najprzyjemniejsze i najbardziej interesujące w węgierskiej kulturze.

Gośćmi tegorocznej edycji DKW będą m.in.: Anna Butrym, Krzysztof Varga i oczywiście Andras Asztalos.

Na deskach Nowego Teatru im. Witkacego wystąpi zespół folklorystyczny specjalizujący się w węgierskiej muzyce cygańskiej.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Słupsk.