Grupa młodzieży daje nowe życie wierszom na scenie

Młodzież tworzy stroje, spektakl i nagrywa piosenki czerpiąc inspiracje z tekstów literackich. Trwa projekt "Mam fazę na czytanie", w którym uczestniczy Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

Projekt dofinansowany z Sieci Kultury z programu Bardzo Młoda Kultura to nowatorskie działania edukacyjno-artystyczne zachęcające młodzież do czytania. Bierze w nim udział około 30 dziewcząt i chłopców ze słupskich szkól ponadgimnazjalnych, którzy uczą się, jak łączyć literaturę z innymi rodzajami sztuki. Grupa teatralna, wykorzystując współczesną poezję, pisaną przez młodych artystów, tworzy etiudy aktorskie, uczestniczki warsztatów modowych szyją kreacje inspirowane powieściami dla młodzieży i komiksami, natomiast raperzy piszą i nagrywają piosenki hip-hopowe.

Projekt ma charakter laboratorium. Organizatorzy chcą zobaczyć, czy niestandardowe, autorskie sposoby promocji czytelnictwa wśród młodzieży zdają egzamin. Ideą jest wyjście od zainteresowań pozaliterackich młodych ludzi, wspieranie ich w realizowaniu swoich pasji, by w procesie zwracać uwagę na rolę słowa pisanego we wszelkiego rodzaju działalności związanej ze sztuką i rozrywką i w ten sposób zachęcić do czytania.

W przedsięwzięciu ważna jest kreatywność, samodzielność i twórcze poszukiwania uczestników. Młodzież sama wybiera źródła inspiracji, wymyśla koncepcję swoich dzieł, natomiast animatorzy pełnią tylko rolę doradców. Nastolatkowie wzięli już udział w warsztatach kreatywności i literackich odbywających się w Filii nr 3 i Filii nr 6 MBP, podzieleni na grupy uczestniczyli też w specjalistycznych zajęciach przygotowujących do realizacji swoich pomysłów.

Finał projektu zaplanowano na przełom września i października w sali kinowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Młodzież pokaże, czego dokonała na uroczystej gali. Wcześniej raperzy nagrają piosenki i teledysk, grupy modowa i teatralna wezmą udział w sesji zdjęciowej - fotografie będzie można podziwiać na wystawie.

W projekt zaangażowało się pięciu partnerów - Fundacja Solar Trip, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Balticum, Zespół Szkół Techniczych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3. Jesienią partnerzy zbiorą wnioski z realizacji działań w case study i konspekty zajęć, które będą udostępnione do wykorzystania przez nauczycieli.

Projekt realizowany w ramach „Sieci kultury”, która jest częścią ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a jego operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.