Czy w Słupsku mieszkali ułani? Niemożliwe? A jednak! Okazuje się, że możliwe, bo na pewno słupszczaninem był jeden z przedwojennych polskich ułanów.  Jeden, ale za to jaki!  Porucznik Grzegorz Cydzik, bohater wojny obronnej w 1939 r. Ułan, który walczył w znanych i ważnych bitwach, jak bitwa nad Bzurą, w obronie Warszawy oraz pod Krojantami na Pomorzu. Autor, znanej wśród wielbicieli kawalerii i historii wojny, książki pt. „Ułani, ułani”.  Postać tak barwna, że aż prosi się o to, aby stać się kanwą filmu. I stanie się, bo Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku rozpoczęła realizację filmu dokumentalnego o poruczniku Cydziku i kawalerii II RP.

Film ten zrealizuje młodzież słupskich szkół ponadgimnazjalnych pod kierunkiem doświadczonych historyków i filmowców. Pomysłodawcy filmu mają zamiar szerokiej publiczności, a szczególnie ludziom młodym, postaci oraz dokonań. Projekt i film, który powstanie w jego wyniku ma „odkłamać” historię bitew toczonych przez polskich ułanów w 1939 r. Szczególnie dotyczy to bitwy pod Krojantami, stoczonej przez dwa szwadrony 18. Pułku Ułanów Pomorskich przeciw oddziałom piechoty niemieckiej. Niemcy propagandowo przedstawiali, że polscy ułani z lancami i szablami szarżowali na czołgi. W rzeczywistości takiego zdarzenia nigdy nie było. Mimo upływu lat, w świadomości wielu Polaków zachował się zakłamany obraz.

Wartością projektu jest odpowiedni przekaz - zrozumiały, atrakcyjny, rzetelny - dotyczący wiedzy o wojnie obronnej 1939 r., a także o polskim wojsku II RP ze szczególnym uwzględnieniem ułanów. W oparciu o biografię Cydzika i wykorzystanie jego barwnych relacji zawartych w publikacji, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z historią Polski w sposób bardzo atrakcyjny, otrzymają istotną dawkę wiedzy związaną z historią Polski, polskiej wojskowości, dotkną zapomnianego świata polskiej kawalerii i ułanów.

Dlaczego robimy film o przedwojennych ułanach właśnie w Słupsku? Po zakończeniu wojny i powrocie z obozu jenieckiego G. Cydzik w latach sześćdziesiątych zamieszkał w Słupsku włączając się w odbudowę kraju. To w Słupsku żył, pracował, napisał swoją książkę „Ułani, ułani”, która stała się jedną z najważniejszych publikacji dotyczących dziejów, dochował się trzech córek (planowany jest ich udział dwóch z nich w projekcie i nagranie wspomnień w filmie stworzonym przez młodzież). Cydzik zmarł w 1978 roku i został pochowany na cmentarzu w Słupsku. Film o człowieku, który łączy przedwojenną Polskę z powojenną będzie dobrą zapowiedzią rocznicy odrodzenia Polski, która przypada w przyszłym roku albo rocznicy wybuchu wojny przypadającej za dwa lata.

ZOBACZ CO PISZE O PROJEKCIE GRYF 24

OBEJRZYJ MATERIAŁ KANAŁU 6

Efekt naszej pracy zobaczycie Państwo w listopadzie 2017 r.

ZOBACZ POPRZEDNIE PROJEKTY

Zanim jednak młodzieżowa ekipa filmowa stanie za kamerą, weźmie udział w cyklu warsztatów historycznych, dziennikarsko- detektywistyczne i filmowe, które odbywają się w maju i czerwcu. Jesienią zrealizowane zostaną wywiady z członkami rodziny por. Grzegorza Cydzika i scenki batalistyczne z rekonstrukcji bitwy pod Krojantami. Powstanie też gazetka, której redaktorami będą młodzi dziennikarze. Premiera filmu odbędzie się w listopadzie 2017 r.

Partnerami projektu są słupskie szkoły: V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych, Akademickie Liceum Ogólnokształcące a także Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej oraz Fundacja „Szarża pod Krojantami” i Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski z Krojant.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.