Czy w Słupsku mieszkali ułani? Niemożliwe? A jednak! Okazuje się, że możliwe, bo na pewno słupszczaninem był jeden z przedwojennych polskich ułanów.  Jeden, ale za to jaki!  Porucznik Grzegorz Cydzik, bohater wojny obronnej w 1939 r. Ułan, który walczył w znanych i ważnych bitwach, jak bitwa nad Bzurą, w obronie Warszawy oraz pod Krojantami na Pomorzu. Autor, znanej wśród wielbicieli kawalerii i historii wojny, książki pt. „Ułani, ułani”.  Postać tak barwna, że aż prosi się o to, aby stać się kanwą filmu. I stanie się, bo Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku rozpoczęła realizację filmu dokumentalnego o poruczniku Cydziku i kawalerii II RP. 

Czytaj więcej...

Logo Bałtyckich Klimatów Literackich

Wrzesień  2017 r. upłynie pod znakiem festiwalu literatury historycznej. W ramach projektu odbędą się spotkania z najpopularniejszymi pisarzami, wystawa historyczna, literacki warsztat historyczny i rodzinna gra miejska. Wydarzenia odbywać się będą na terenie Dwumiasta Słupsk – Ustka, w przestrzeniach bibliotecznych, w przestrzeni miejskiej  oraz w półotwartym areszcie śledczym.  Partnerem projektu jest Biblioteka Miejska w Ustce. Wstęp na wszystkie przedsięwzięcia będzie wolny.

Czytaj więcej...

plakat pikniku

Istotą projektu jest rewitalizacja kulturalna i animacja społeczna oraz zaangażowanie mieszkańców Słupska do działań twórczych w centrum miasta.  Uczestnicy dowiedzą się o początkach formowania się struktur miejskich oraz o życiu codziennym średniowiecznych mieszkańców Pomorza oraz wezmą udział w zajęciach plastycznych, literackich i czytelniczych.

Czytaj więcej...

plakat projektu

W ramach projektu zrealizujemy cykl  działań literacko-edukacyjnych, których celem jest „zarażenie” książką i czytelnictwem. „Wirus” czytania ma „zainfekować” najmłodszych i ich rodziców, młodzież oraz środowiska mające utrudniony dostęp do kultury.

Czytaj więcej...