Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 16 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. 

Projekt ten polega na tym, że udostępnia się lokalnej społeczności „żywy księgozbiór” – osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień mogą spotkać się z dyskryminacją. W Polsce Żywa Biblioteka organizowana jest od 2007 r. w kilku większych miastach.  "Książką" może być każdy, kto zetknął się z jakąkolwiek dyskryminacją: ze względu na orientację seksualną, wyznanie, płeć czy zawód. Są też „bibliotekarze”, czyli łącznicy dbający o przebieg akcji i "udostępniający" książki. Są oczywiście i „czytelnicy”, w naszym przypadku słupszczanie. Miejscem wydarzenia w tym roku również będzie

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Każdy, bez względu na wiek i wykształcenie, będzie mógł przyjść i "przeczytać" (poprzez indywidualną rozmowę) historię wybranych osób, zadać pytania, które go nurtują, porozmawiać i zweryfikować swoją wiedzę i poglądy.

W 2016 roku książkami są m.in. Buddysta, Schizofrenik, Niewidoma, Wózkowicz, Feminista, Katolik, Bezrobotny, Emigrant i in.

Akcja trwa w piątek 28 października 2016 r  godz. 10-17 oraz 29 października 2016 r. w godz. 10-15 w Miejscu Animacji Kultury MBP przy ul. Grodzkiej 3

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Żywa Kultura a partnerem Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Miasta Słupska