Projekt polega na organizacji cyklu wydarzeń mających na celu zwiększenie zainteresowania rosyjską kulturą, kuchnią  oraz językiem wśród mieszkańców miasta Słupska (dzieci, młodzieży i seniorów) oraz umożliwienie im poznania rosyjskich obyczajów kulinarnych. W ramach projektu planowane są: wykłady, spotkania kulinarne, konkurs plastyczny, prelekcje, konkurs wiedzy kulinarnej.

Projekt realizowany będzie od czerwca do października 2016r. Na jego realizację pozyskano grant w wys. 10.000 zł z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie w ramach otwartego konkursu na przedsięwzięcia podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich.

Projekt przewiduje:

 • wykład: „Tradycje rosyjskiego stołu”
 • cykl spotkań kulinarnych dla wszystkich mieszkańców miasta, które poprowadzi wykwalifikowany kucharz i specjaliści w dziedzinie kuchni rosyjskiej. Spotkania będą odbywać się w różnych rejonach miasta, aby wszyscy mieszkańcy mieli do nich łatwy dostęp, będą połączone z bezpłatną degustacją tradycyjnych dań kuchni rosyjskiej oraz z pokazem przygotowania niektórych z nich:
  • pierwsze spotkanie: trunki - spotkanie przy samowarze – prelekcja tradycje picia herbaty w Rosji
  • drugie spotkanie:  rosyjskie zupy - solanka, szczi, ucha (degustacja) – różnice i podobieństwa w kuchni polskiej i rosyjskiej (prelekcja)
  • trzecie spotkanie: rosyjskie dania główne-  żarkoje, pielmieni, strogonow w brioszce (degustacja) – różnice i podobieństwa w kuchni polskiej i rosyjskiej (prelekcja)
  • czwarte spotkanie: rosyjskie desery -  bliny z kawiorem i śmietaną, oladii ze śmietaną i konfiturą, tort Napoleon (degustacja) – różnice i podobieństwa w kuchni polskiej i rosyjskiej – desery, prelekcja na temat Maslenicy  
   Spotkania będą okazją do integracji i rozpowszechnia wiedzy na temat kuchni Rosji oraz na temat kulinarnych różnic i podobieństw polsko-rosyjskich.
 • konkurs plastyczny skierowany do wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych miasta Słupska pt. „Jak smakuje Rosja?”;
  POBIERZ REGULAMIN KONKURSU
 • cykl prelekcji wprowadzający dzieci w tematykę konkursu;
 • konkurs wiedzy na temat kuchni rosyjskiej skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych, licealistów oraz studentów;
 • POBIERZ REGULAMIN KONKURSU
 • cykl prelekcji dla młodzieży i studentów wprowadzający ich w tematykę konkursu wiedzy na temat kuchni rosyjskiej.

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ SMAKI ROSJI (CKiJR) 

16 września 2016r. g. 17.oo – „Rosyjskie trunki” - Herbaciarnia w Spichlerzu, Rynek Rybacki

22 września 2016 r. g. 17.oo – „Rosyjskie zupy” – sala SIPH, ul. Sienkiewicza 19

6 października 2016 r. g. 17.oo – „Rosyjskie dania główne” – Urząd Miejski w Słupsku s. 212, pl. Zwycięstwa 3

20 października 2016 r. g. 18.oo – „Rosyjskie desery” –Klub Garnizonowy, ul. Boh. Westerplatte 52

 

Więcej informacji o projekcie oraz zapowiedzi i relacje można znaleźć  na stronie Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego.