Okładka Pod klątwą 2

Pogrom kielecki to wciąż bardzo trudny temat debaty publicznej w Polsce. Polskie powojenne władze prowadziły dwa śledztwa w tej sprawie. Pierwsze rozpoczęło się wkrótce po masakrze. Usiłowano wtedy dowieść winy zbrojnego podziemia. Drugie prowadzono po 1989 r., przekonywano wtedy, że winna była ubecka prowokacja. Książka Joanny Tokarskiej-Bakir stanowi swego rodzaju audyt obu postępowań, została oparta na rozległej kwerendzie w Instytucie Pamięci narodowej i innych archiwach, w tym archiwum Michała Chęcińskiego, świadka w śledztwie z lat 90-ych. We wstępie autorka pisze: „Pogrom spowodowany był słabością, a nie siłą władzy komunistycznej; w pewnym sensie zbyt małą, a nie nadmierną obecnością Sowietów i UB na Plantach. Cierpiąc na dramatyczne braki kadrowe, kieleckie instytucje komunistyczne przyciągnęły nie tylko amatorów służby w mundurach i bezpłatnej stołówki, ale przede wszystkim ludzi przyzwyczajonych do tego, że Żydów się zabija”.

Tokarska-Bakir Joanna: Pod klątwą: społeczny portret pogromu kieleckiego. 1-2 – Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2018

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ T.1

SPRAWDŹ GDZIE MOZESZ WYPOŻYCZYĆ T.2