OKŁADKA STRONY KSIĄŻKI

Zachęcamy miłośników historii naszego regionu do przeczytania nowej książki Marcina Barnowskiego. Autor przez dwa lata dokumentował historię dzisiejszej gminy Słupsk (artykuł na stronie Radia Gdańsk). To pierwsza tego typu, bardzo obszerna publikacja opisująca te tereny. Oprócz faktów historycznych zawiera mnóstwo ciekawostek, legend. „W dawnych czasach do leśnego stawu między Karżcinem, a Gąbinem, miała w nocy wjechać kareta jednego z pruskich junkrów, zamieszkujących tę okolicę. Powóz i dziedzic utonęli. Od tamtej pory zdarza się w nocy, że w pobliżu jeziorka pojawia się hałaśliwa zjawa, urządzająca dzikie gonitwy zaprzęgiem po okolicy” (strona 136). Jak pisze we wstępie Barbara Dykier, Wójt Gminy Słupsk ta książka jest próbą kronikarskiego opisu, jak w tej gminie „przez ostatnich 70 lat w sposób udany stopiło się w jeden świat wiele różnych światów”.

Barnowski Marcin: Stapianie się światów: kronika Gminy Słupsk do roku 2017  – Głobino : Gmina Słupsk – Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, 2017

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ