Sylwia Majcher – dziennikarka TVN24, współautorka nagradzanego bloga kulinarnego kuchniawformie.pl oraz zwyciężczyni ogólnopolskich Kulinarnych Zawodów Dziennikarzy (strona 4) – napisała książkę o tym, jak ograniczać wyrzucanie jedzenia. Jak sama pisze:

„Ścisk w sercu na widok wyrzucanego jedzenia odziedziczyłam w genach. Moja babcia, po swoich trudnych wojennych doświadczeniach, każdy produkt darzyła niebywałym szacunkiem. Dzięki temu tak umiejętnie żonglowała składnikami, że w jej śmietniku były tylko opakowania.

(…)
Do śmietników na całym świecie trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie. Marnujemy co drugie jabłko i co trzecią wyłowioną z jeziora albo morza rybę. Tyle jedzenia wystarczyłoby do nakarmienia 3 miliardów ludzi. (…)
Zatem resztki na stół” (ze wstępu)

Autorka dzięki przepisom zawartym w książce stara się pokazać, jak bardzo wartościowe produkty wyrzucamy do śmietnika. Liście rzodkiewki, obierki z cebuli i innych warzyw, lekko zwiędła sałata? Z tego wszystkiego da się wyczarować smaczne i bardzo pożywne dania.

„Żywność jest dla nas zbyt ważna, by ją tak po prostu wyrzucać” pisze na okładce Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

O idei zero waste przeczytasz także w tych pozycjach:

Majcher Sylwia : Gotuję, nie marnuję – kuchnia zero waste po polsku – Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2018

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ