Elżbieta Wisławska (ur. 1948) – mieszka w Słupsku od 1955 roku. Starszy kustosz w MBP w Słupsku. Kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Regionalnego. Obecnie na emeryturze.
Autorka i współautorka książek o regionie słupskim, artykułów w prasie regionalnej i tekstów podróżniczych publikowanych w „Voyage”, „Poznaj Świat” oraz w dodatku do Gazety Wyborczej – „Turystyka”. Wielokrotnie nagradzana pasjonatka podróży i opowieści o nich.

„Zwiedziła 54 kraje na 5 kontynentach, niektóre wielokrotnie. Inspiracją jej podróży jest literatura
(…)
Książka wspomnieniowa „W drodze. Moje podróże z literaturą w tle” to hołd złożony ludziom spotkanym w różnych krajach. Ważną rolę w książce odgrywają wątki literackie, w życiu – książki i podróże” (z okładki)

Autorka, we wstępie wyjaśnia, że o napisaniu powieści o swoich podróżach zadecydowały „szuflady i wiklinowe kosze pełne dzienników, wycinków prasowych, notatek (…). Ale nie tylko to… Obiecałam te wspomnienia słuchaczom moich spotkań (…).

„Autorka interesująco opowiada o ludziach, których poznała, o miejscach i przyrodzie, zabytkach i historii, sprawiając, że chcemy podążyć śladami jej wędrówek” pisze polonistka, Maria Pietryka-Małkiewicz

Wisławska Elżbieta : W drodze – moje podróże z literaturą w tle – Słupsk : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Słupsku, 2018

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

 

Sylwia Majcher – dziennikarka TVN24, współautorka nagradzanego bloga kulinarnego kuchniawformie.pl oraz zwyciężczyni ogólnopolskich Kulinarnych Zawodów Dziennikarzy (strona 4) – napisała książkę o tym, jak ograniczać wyrzucanie jedzenia. Jak sama pisze:

„Ścisk w sercu na widok wyrzucanego jedzenia odziedziczyłam w genach. Moja babcia, po swoich trudnych wojennych doświadczeniach, każdy produkt darzyła niebywałym szacunkiem. Dzięki temu tak umiejętnie żonglowała składnikami, że w jej śmietniku były tylko opakowania.

(…)
Do śmietników na całym świecie trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie. Marnujemy co drugie jabłko i co trzecią wyłowioną z jeziora albo morza rybę. Tyle jedzenia wystarczyłoby do nakarmienia 3 miliardów ludzi. (…)
Zatem resztki na stół” (ze wstępu)

Autorka dzięki przepisom zawartym w książce stara się pokazać, jak bardzo wartościowe produkty wyrzucamy do śmietnika. Liście rzodkiewki, obierki z cebuli i innych warzyw, lekko zwiędła sałata? Z tego wszystkiego da się wyczarować smaczne i bardzo pożywne dania.

„Żywność jest dla nas zbyt ważna, by ją tak po prostu wyrzucać” pisze na okładce Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

O idei zero waste przeczytasz także w tych pozycjach:

Majcher Sylwia : Gotuję, nie marnuję – kuchnia zero waste po polsku – Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2018

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

 

Najpierw była „Miłość”, w której mama wyjaśniała Archibaldowi dlaczego go kocha, tłumacząc tym samym czym jest miłość.

Teraz pora na historię taty .W ”Co mi powiedział tata” Archibald pyta o przyszłość, a konkretnie o trudne chwile które mogą się wydarzyć. Tata odpowiadając, utwierdza synka w przekonaniu, że każda niemiła sytuacja ma jakieś rozwiązanie i wiele zależy od podejścia do problemu. I, oczywiście – że Archibald zawsze może na tatę liczyć.

Pięknie zilustrowana przez Pauline Martin opowieść o odwadze, samodzielności i miłości.

Desbordes Astrid : Co mi powiedział tata – Warszawa : Wydawnictwo Entliczek, 2018

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej o Lipowie, psycholog, przeprowadziła szereg wywiadów z funkcjonariuszami Policji różnych wydziałów (patrolowo-interwencyjny, ruchu drogowego oraz prewencji).

Pierwsi na miejscu, najbliżej ludzi, krwi i okrucieństwa – podtytuł określa idealnie tematykę przeprowadzonych wywiadów. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie: Kim tak naprawdę są policjanci? „Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w polskiej policji? Pierwsi na miejscu zbrodni, oko w oko z agresją, bezradnością, śmiercią. Widzą więcej, choć jadąc na wezwanie – nie wiedzą nic” (z okładki).

„Opinie wyrażone w wywiadach są opiniami konkretnych osób, niekoniecznie Wydawcy i Autorki” (ze strony redakcyjnej).

Katarzyna Puzyńska w dowód uznania, połowę swego honorarium przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Puzyńska Katarzyna : Policjanci. Ulica - pierwsi na miejscu, najbliżej ludzi, krwi i okrucieństwa - Warszawa : Prószyński Media, 2018
SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ

okładka książki

 

Upał, susza. Nieurodzaj, niedostatek, niepewność jutra. Nie gdzieś daleko, nie w następnym stuleciu. Tu i teraz (z okładki)

Tak Wydawca opisuje najnowszą książkę Mai Lunde – autorki międzynarodowego bestsellera „Historia pszczół”. Podobieństwo do poprzedniczki to tematyka powieści – wizja przyszłości bez jednego z najważniejszych zasobów naturalnych.

Książka jest napisana z perspektywy dwóch osób i dwóch ram czasowych - Signe (2017) i Davida (2041) :

„Ona – norweska aktywistka środowiskowa, on – francuski uchodźca klimatyczny. Ona żyje w naszych czasach, on w niedalekiej przyszłości (…) walka toczy się o to, co dla życia absolutnie niezbędne: o wodę” (z okładki)

„Błękit” został finalistą Norweskiej Nagrody Księgarzy Bokhandlerprisen 2017.

Lunde Maja : Błękit – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ WYPOŻYCZYĆ