okładka płyty Box of Feathers

Arkadiusz Glensk – a właściwie Fismoll, bo pod takim pseudonimem dał się poznać artysta z Gdańska – zadebiutował w 2013 r. płytą „(At Glade)”. Szybko zyskała uznanie i fanów, a teledysk do głównego singla „Let’s Play Birds” po dziś dzień obejrzało na kanale Youtube ponad 3 miliony internautów. Swoją popularność (szczególnie wśród młodzieży) Fismoll ugruntował serią udanych koncertów. Do naszych bibliotecznych zbiorów trafiła, wydana w 2015 r. następczyni – „Box of Feathers”.

Przełomu nie ma – mamy do czynienia ze wszystkim, do czego Fismoll nas do tej pory przyzwyczaił. W warstwie muzycznej oszczędność przywodząca na myśl zimną Islandię (Ólafur Arnalds, Sigur Rós, czy Bon Iver to artyści, najczęściej kojarzący się fanom i recenzentom z Fismollem), a więc dominuje melancholia, refleksja, „samotność”. Struktura piosenek wygląda podobnie: akustyczny temat w tonacji nomen omen molowej, ze zwrotką, rozwinięty do kulminacji poprzez wzbogacenie instrumentarium i „wygaszenie”. No właśnie… instrumentarium. Prócz Fismolla grającego na gitarach, pianinie i dzwonkach, pozostali muzycy wspomagają go sekcją rytmiczną, skrzypcami, wiolonczelą, chórkiem i znów gitarami (elektryczną także). Osiem kompozycji składa się na 40 minut muzyki (średnio 5 minut każda).

Właściwie to płyta w całości autorska Fismolla, z wyjątkiem trzech tekstów i inżynierii dźwięku (tu: R. Amirian). Warstwę tekstową stanowi, skłaniająca do zadumy poezja anglojęzyczna, odwołująca się do (w sensie ogólnym tak to odbieram – wolałbym raczej, żeby Czytelnik sam pokusił się o interpretację) wspomnień, zagubienia, poszukiwania własnej drogi, jak również relacji duchowej z Bogiem (Artysta nie raz podkreślał wielkie znaczenie wiary dla jego życia).

Wspaniałe wrażenie robi opakowanie – rozkładany kartonik (tzw. ecopack) w kolorystyce czarno-beżowej z pięknymi, nastrojowymi grafikami. Osobno książeczka z „wizualizacjami” do każdego tekstu (motyw przewodni: okładkowe piórko, chmury) i dedykacją „dla Nas” (wszystkich), osobno kartonik na CD (efekt przypominający płytę winylową). „Box of Feathers” szczególnie przyjemnie słucha się w deszczowe, letnie wieczory, czy coraz krótsze, jesienne dni (ale do wypożyczenia w Bibliotece jest każdego dnia, do czego oczywiście zachęcamy).

Fismolla „odkrył”, wydał i wypromował poprzez swoją niezależną wytwórnię Nextpop, Robert Amirian (współpracownik m.in. Varius Manx, Collage, Satellite, A. Lipnickiej, K. Kowalskiej, A. M. Jopek). Fismoll wraz z Kari i Bokką jest najbardziej popularnym przedstawicielem młodego pokolenia, kojarzonym z Nextpop, a rozszerzająca się poza Polskę trasa koncertowa tylko świadczy o wzroście tej popularności. Nie dziwne, że grono słuchaczy Artysty to najczęściej – podobnie jak on sam – ludzie młodzi, wrażliwi. Pewne jest, że Fismoll nie zaśpiewał ostatniego słowa, a my w miarę możliwości postaramy się poszerzać nasz katalog o kolejne jego wydawnictwa, ponieważ także wierzymy w młodych, polskich, alternatywnych wykonawców.

ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZENIA:

nr kat. 4191: Fismoll – „Box of Feathers”, 2015, (wyd. Nextpop);