„Czytanie łączy” – to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W tych dniach w Miejscu Animacji Kultury gościliśmy dzieci ze słupskich przedszkoli.

Czytaj więcej...

POTTERomania

 

           18 maja 2018 r. o godz. 9:00 w Miejscu Animacji Kultury odbyła się POTTERomania. Zajęcia zostały zrealizowane na podstawie książki J.K Rowling Harry Potter. Rozpoczęliśmy od ceremonii przydziałów Domów Hogwartu: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff oraz Ravenclaw. Ozdobione Tiarą Przydziałów, dzieci losowały karteczki domu, do którego będą należeć. Po losowaniu odbył się test wiedzy o Harrym Potterze.

Czytaj więcej...

Foto Mistrzowie ilustracji

Które z dzieci lubi książki z ilustracjami? Wszystkie. Dlatego kwiecień w Miejscu Animacji Kultury upłynął pod hasłem: „Mistrzowie ilustracji”. Przez cały miesiąc można było oglądać wystawę wypożyczoną z wydawnictwa „Dwie Siostry” prezentującą sylwetki ośmiu wybitnych ilustratorów książek dla dzieci. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno przedszkolaków jak i uczniów szkół podstawowych. Odwiedziło nas 6 grup przedszkolnych oraz 12 szkolnych - łącznie ponad 400 dzieci wraz z ich opiekunami. Podczas spotkań odwiedzający Bibliotekę mieli okazję poznać ciekawe historyjki z życia sławnych ilustratorów, zapoznać się z ich ilustracjami, obejrzeć wystawę książek przygotowanych specjalnie na tę okazję oraz zobaczyć archiwalne już numery takich czasopism jak „Świerszczyk” czy „Miś” do których ilustracje tworzyli między innymi: Jan Marcin Szancer, Bohdan Butenko czy Danuta Konwicka. Było również do wykonania zadanie plastyczne. Wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Kto wie, może wśród autorów tych prac kryje się wybitny talent i przyszły ilustrator książek? Mamy nadzieję, że zaprezentowaną ekspozycją zaszczepiliśmy w dzieciach ciekawość do poznawania innych twórców ilustracji oraz chęć do zwracania uwagi na różnorodność i oryginalność rycin prezentowanych w literaturze dziecięcej.

Foto Andersenada

„Było brzydkie kaczątko,
najsmutniejsze z kaczątek,
zahukane, malutkie i słabe,
dokuczali mu wszyscy
i nikt o tym nie wiedział,
że z kaczątka narodzi się łabędź.
Dzień dobry, Panie Andersenie,
pan daleko pośród gwiazd,
a tutaj rośnie pokolenie
i to pytanie zadać czas:
- A co z nas będzie?
Czy w srebrne pióra
dmuchnie wiatr?
Czy wyrośniemy na łabędzie
jak to kaczątko z dawnych lat?”

(„Dzień dobry, panie Andersenie” – W. Chotomska)

Czytaj więcej...

SŻP LOGO

15 lutego o godzinie 16:00 w Miejscu Animacji Kultury odbyło się pierwsze spotkanie klubu czytelniczego młodzieży.

Na pierwszym spotkaniu uczestnicy mieli za zadanie wymyśleć nazwę swojego kółka. Po długich dyskusjach uznali iż ich klub będzie nosił nazwę "Stowarzyszenie Żywych Poetów". Stworzyli własne logo.

Czytaj więcej...