ferie

Ferie w Miejscu Animacji Kultury były bardzo kolorowe i zróżnicowane. Przez dwa tygodnie uczestnicy zajęć wykonywali różne pracę plastyczne.

Na początku ferii 31 stycznia odbyły się zajęcia "Była sobie muzyka".

Tym razem młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego w Słupsku poznały historię muzyki reggae. Poznały głównych wykonawców i zespoły wykonujące ten rodzaj muzyki począwszy do Boba Marleya poprzez zespół Daab aż do Kamila Bednarka.

1 lutego miały miejsce zajęcia „Na kaszy malowane”. Uczestnikami także były dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego. Na początku zajęć dzieci wysmarowały kartkę klejem i  posypały na nią kaszę mannę. W czasie gdy klej z kaszą sechł czytaliśmy książkę Widmarka "Dom, który się przebudził". Książka przedstawiała problem samotności osób starszych. Ich zachowanie i uczucia.

Gdy skończyliśmy czytać dzieci miały za zadanie na kartką z kaszą, namalować farbami kwiat przedstawiany z tej książki.

6 lutego zadaniem uczestników było stworzenie literackiej gry planszowej, którą po ukończeniu mogli zabrać ze sobą.

7 lutego bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola Edulandia. Byli uczestnikami  w zajęciach „Kocia przygoda”. Na początku przypomnieliśmy sobie zasady jakie obowiązują w bibliotece. Jako, że 17 lutego jest dzień kota zajęcia były tematycznie z kotem. Odbyliśmy rozmowę jak opiekować się kotami. By zachęcić dzieci do aktywnej rozmowy podczas zajęć wykonaliśmy taniec do piosenki „Mały kotek Staś.” Dzieci na koniec zajęć wykonały koty z kółek.

8 lutego odbyły się zajęcia „Na szkle malowane”. Podczas tych zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z teatrem Kamishibai. Poznały pochodzenie tego teatru oraz znaczenie jego słowa. Historię którą poznały z małego teatrzyku to  „Mój przyjaciel Kemushi”. Historia opowiadała narodziny motyla.

Po zapoznaniu się z historią zaczęliśmy rozmowę na temat motyli, po czym rozwiązywaliśmy wspólnie krzyżówkę.

Na sam koniec zajęć wykonaliśmy bardzo kolorową prace plastyczną. Dzieci namalowały na szkle farbami witrażowymi motyle.

9 lutego odbyły się zajęcia „Czarna Książka Kolorów”. Autorka „Czarnej Książki Kolorów” wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Spotkanie zorganizowane wokół „Czarnej Książki Kolorów” było doskonałym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z dziećmi o widzeniu i niewidzeniu, odmienności czy niepełnosprawności. Podczas zajęć dzieci wykonały ilustracje do własnej "Czarnej książki kolorów.

Wystawkę motyli i kwiatów malowanych na kaszy można zobaczyć w Miejscu Animacji kultury