Czy można nadmuchać balon bez dmuchania, kozłować jajkiem, które potem zmieści się do butelki o wąskiej szyjce? Te i inne tajemnice nauki poznawały dzieci w bibliotece 21 lutego 2017 r.

Tego dnia słupska książnica przemieniła się w laboratorium chemiczne. Wszystko po to, by w oparciu o książkę Justyny Styszyńskiej „Idol: Maria Skłodowska-Curie” wprowadzić młodych Czytelników w magiczny świat fizyki i chemii.

Uczniowie klasy III b SP nr 6 w Słupsku uczestniczące w tych wyjątkowych zajęciach poznały przede wszystkim ciekawe fakty z życia głównej bohaterki spotkania: Marii Skłodowskiej-Curie i dowiedziały się o osiągnięciach wybitnej uczonej. Przy okazji niecodziennej przemiany słupskiej biblioteki uczniowie „Szóstki”  mogli przekonać się, jak wygląda układ okresowy pierwiastków, gdzie umiejscowione są polon i rad oraz uran i tor, a także zobaczyć podstawowe szkło laboratoryjne: zlewki, kolby, bagietki, szalki Petriego, cylindry miarowe, probówki itp.

Choć pojęcie atomu może się wydać dzieciom pojęciem abstrakcyjnym, to z zainteresowaniem i zaangażowaniem wcieliły się w rolę protonów, neutronów i elektronów, czyli cząstek elementarnych  tworzących atom. I tak na żywo same stworzyły atom wodoru, litu oraz berylu.

Kulminacyjnym punktem spotkania były doświadczenia fizyczne i chemiczne. Dzieci starały się z odpowiedzieć na trudne pytania m.in.: dlaczego jedne przedmioty pływają, a inne toną? Jakim gazem zgasić świeczkę i w jaki sposób go otrzymać? Gumowe jajko - jak to możliwe? Z niedowierzaniem obserwowały jak napełnia się balonik bez dmuchania oraz namacalnie przetestowały dziwne zachowanie cieczy nieniutonowskiej.

Głównym zamierzeniem przedsięwzięcia było niewątpliwie  przybliżenie dzieciakom sylwetki kobiety wyjątkowej, kobiety wytrwale – mimo wielu przeciwności losu i trudności – dążącej do celu, wielkiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nobla o której trzeba wiedzieć i z której warto czerpać wzorce. Bo … by być jak Maria należy rozbudzać w dzieciach ciekawość świata, zmysł poznawania i chęć odkrywania.

embed video plugin powered by Union Development