Miejska Biblioteka Publiczna w Słupski wzięła udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licu” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem wydarzenia była Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl), a współorganizatorem było Wydawnictwo Zielona Sowa.

Spotkania zorganizowane na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza w naszej bibliotece miały nazwę „Oczami i uszami mirabelki”. Odbyło się 5 warsztatów. Uczestnikami były dzieci z klasy I, IV, VI i VII oraz grupa przedszkolna 4-5 latków. Zajęcia miały na celu rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną oraz włączenie do świętowania 100-lecia Niepodległości.

Dzieci odsłuchały fragmentu audiobooka "Mirabelka" oraz obejrzały film w którym autor opowiada o pomyśle i powstaniu książki. Każdy miał możliwość powiedzieć co dla niego znaczy "miłość". Uczniowie odpowiadali na pytania: Czym są linie papilarne, dlaczego odcisk palca jest ważny oraz do czego służą nam dłonie? Uczestnicy odrysowali kształt swojej dłoni na kartkach papieru. Na jednej stronie odcisnęli linie papilarne. Na drugiej napisali słowa, które chcieli przekazać Polsce.

Czytano na głos fragmenty książki, które poruszały bardzo trudne tematy: czym jest wojna, getto oraz kim była Irena Sendlerowa?

Uczniowie, którzy byli po raz pierwszy w bibliotece mieli także okazję zwiedzić bibliotekę. Poznali różne działy, m.in.: Introligatornię oraz Pracownię Digitalizacji.

Bardzo dziękujemy uczestnikom za tak duże zaangażowanie podczas zajęć.