Foto Witkiewicz Magdalena

W dniu 30 marca w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki gościem była Magdalena Witkiewicz. Autorka wielu bardzo chętnie czytanych przez czytelników książek takich jak: „Panny roztropne", "Opowieść niewiernej", "Ballada o ciotce Matyldzie", "Lilka i spółka", "Zamek z piasku", „Cześć, co słychać”, „Awaria małżeńska”, „Szkoła żon” czy "Szczęście pachnące wanilią". Pisarka barwnie i z poczuciem humoru opowiadała licznie zgromadzonym czytelnikom o tym jak powstają jej książki, o poruszanej w niektórych z nich trudnej tematyce społecznej, skąd bierze natchnienie, jak wygląda życie codzienne pisarza, ile w książkach jest prawdziwego życia autora, o wyprawie na Kilimandżaro i wyjeździe do Wietnamu.

 

Magdalena Witkiewicz cały czas pisze i wydaje kolejne powieści - zarówno dla młodszego, jak i starszego grona czytelników. Już w maju ukaże się jej najnowsza książka pt „Czereśnie zawsze muszą być dwie”.

 

Okładka książki "Słońce Scortów" Laurenta Gaudé

"Słońce Scortów" - rodzinna saga francuskiego pisarza Laurenta Gaudé, wyróżniona nagrodą Goncourtów, była tematem marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6. Czytelnicy docenili zwięzły język powieści oddający surowość mieszkańców południa Włoch i szacunek do rodzinnych więzi. 

Czytaj więcej...

plakat promujący spotkanie z Magdaleną Witkiewicz

Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść znanej i utalentowanej polskiej pisarki Małgorzaty Wardy pt: „Ta którą znam”. To bardzo ciekawa i zarazem krytyczna wobec zastałej moralności, obyczajowości, kultury, obnażająca korzenie gwałtu i przemocy książka.

Czytaj więcej...

Okładka książki "Podmorska wyspa"

Przejmująca historia Zarité, bohaterki "Podmorskiej wyspy" Isabel Allende, wywołała dyskusję o naturze niewolnictwa. Powieść chilijskiej pisarki omawialiśmy na lutowym spotkaniu DKK w Filii nr 6. Książka przypomina historię Saint-Domingue, wyspy na Antylach, do której dotarł Kolumb 525 lat temu. Akcja książki rozgrywa się w XVIII wieku, kiedy miejsce od dawna było zawłaszczone przez europejskich kolonistów. Po wymordowaniu rdzennych mieszkańców sprowadzali tysiące niewolników z Afryki i zmuszali ich do pracy w straszliwych warunkach. 

Czytaj więcej...

Pierwsze noworoczne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki w Filii nr 3 poświęcone były książkom o bardzo trudnej tematyce.

Młodzież dyskutowała o książce A.J.Betts "Zac & Mia", która opowiada o parze nastolatków zmagających się z ciężką chorobą. 17-letni Zac jest chory na raka. W zasadzie mieszka w szpitalu i z pełnym rezygnacji optymizmem znosi wszystkie niewygody takiego życia. Coś się zmienia, gdy do pokoju obok wprowadza się Mia - zadziorna, wściekła na cały świat fanka Lady Gagi. Bardzo wiele ich dzieli -  w prawdziwym świecie pewnie nigdy by się nie spotkali. (źródło opisu: Feeria Young, 2015)

Natomiast w klubie dla dorosłych panie rozmawiały na temat książki Ignacego Karpowicza pt. "Sońka", wielkiej, ale kameralnej, prostej, choć niełatwej, wyciszonej, lecz kipiącej emocjami, pacyfistycznej, a jednocześnie brutalnej historii przepełnionej miłością. Autor wykorzystał konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci. (źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014)

Obie książki wywołały bardzo wiele emocji, skłoniły do refleksji nad losem bohaterów.

 

 

Kolejne spotkania już w marcu:

DKK dla dorosłych - 1 marca, godz. 16.30 - Charlotte Link "Dom sióstr"

DKK dla młodzieży - 3 marca, godz. 16 - Federico Moccia, "Trzy metry nad niebem"