fotografia okładek książek z cyklu

 

3 lipca w ramach spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku gośćmi byli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Jacek Dehnel, twórca kultowej „Lali”, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, poeta, prozaik, tłumacz i Piotr Tarczyński, pisarz i tłumacz są autorami przewrotnej historii profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej (opisanej w książkach "Tajemnica domu Helclów", "Rozdarta zasłona").

Czytaj więcej...

7 razy dziś

 

"7 razy dziś" Lauren Oliver było tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w filii nr 6.  Książka amerykańskiej pisarki opowiada o młodej dziewczynie, która ginie w wypadku samochodowym, ale... następnego dnia budzi się i na nowo, siedem razy, przeżywa ten sam dzień. Daje jej to możliwość zmiany pewnych decyzji, poznania samej siebie i ludzi, którzy ją otaczają, przyjaciół, rodziny. Czy wukorzystuje daną jej szansę?

"Zdumiewa mnie jak łatwo wszystko się zmienia, jak łatwo wyruszyć tą samą drogą, co zawsze, ale dotrzeć w zupełnie inne miejsce. Jeden fałszywy krok, jeden postój, jeden skrót i  nagle dorabiasz się nowych przyjaciół albo fatalnej reputacji, albo chłopaka, albo złamanego serca. Nigdy nie zdawałam sobie z tego sprawy. Nigdy tego nie dostrzegałam. Co najdziwniejsze, wydaje mi się, jakby wszystkie te możliwości istniały jednocześnie, jakby każda chwila naszego życia składała się z ułożonych warstwami momentów, z których każdy wygląda inaczej... (...)"

Czytaj więcej...

Czytelniczki i czytelniczki siedzą wokół stołu, na którym leżą książki

"Dom na skraju nocy" Catherine Banner - saga włoskiego rodu Espositów jest jedną z historii ku pokrzepieniu serc, tak chętnie czytanych w naszych niespokojnych czasach. Losy podrzutka Amedeo, który cudem zostaje lekarzem i odnajduje swoje miejsce na wysepce Castellamare opiewa życie małych społeczności.

Czytaj więcej...

Okładka książki Ignacego Karpowicza "Sońka"

Na białoruskim pograniczu stara kobieta opowiada reżyserowi z Warszawy historię swojego życia. Tak zaczyna się "Sońka", nowela Ignacego Karpowicza nominowana do nagrody Nike. O książce rozmawialiśmy 25 października na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6.

Sońkę wojna doświadczyła bardzo mocno. W ciągu kilku lat jej życie zdążyło się zacząć i skończyć. Była zakazana miłość, śmierć, odrzucenie i pokuta nie za swoje grzechy. Kiedy jako staruszka opowiedziała swoje życie poczuła, że wreszcie może odejść. Reżyser, który ją wysłuchał pokazał historię światu wystawiając spektakl.

Justyna Sobolewska z "Polityki" podsumowuje "Sońkę" m. in. w ten sposób: "Karpowicz, jak wiemy potrafi tworzyć chyba najlepsze we współczesnej prozie postaci kobiet. Słuchamy Sońki, jak mówi w swoim języku, po białorusku, "po naszemu". I kiedy Sońka opowiada o miłości i śmierci, Karpowicz zdobywa się na tony, których nie było u niego dotychczas. Pojawia się rodzaj liryzmu, który chwyta za gardło, nie będąc kiczem. Ale zaraz potem Karpowicz uruchamia całą masę ironicznych uników, buduje dystans. Wprowadza anioły, mówiące koty i psy, a przede wszystkim recenzuje sam tę opowieść (czyli spektakl) jako wzruszającą szmirę, którą miażdżą krytycy, a publiczność na niej płacze".

Niektórym czytelniczkom DKK spodobał się specyficzny, pełen neologizmów język Karpowicza. Nowela sprowokowała też do podzielenia się prawdziwymi wojennymi opowieściami z życia krewnych.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 15 listopada o godz. 16.00 w Filii nr 6, przy ul. Romera 6. Tym razem czytamy powieść Catherine Banner "Dom na skraju nocy".

Okładka książki "Poradnik pozytywnego myślenia"

Pat Peoples jest przekonany, że jego życie to film. I to taki, który będzie miał dobre zakończenie. Musi tylko pokonać kilka przeszkód - zwyciężyć chorobę psychiczną i odzyskać Nikki. 

Czytaj więcej...