W minioną środę,  4 października, "Aktywne Babki" skupione przy Filii nr 8, ul. Br. Gierymskich 1, wyruszyły w niecodzienną trasę. Był to spacer literacki po mieście. To już kolejny spacer tego rodzaju. Przewodniczką po secesyjnej zabudowie Słupska była regionalistka, autorka baśni i legend pani Jolanty Nitkowska - Węglarz.  Z dziennikarską dokładnością pani Jola zaprezentowała perełki architektoniczne miasta. Pomimo niesprzyjającej aury wszystkie panie z zapartym tchem wysłuchały opowieści o secesji, stylu jak się twierdziło niegdyś, młodych artystów szukających nowych środków wyrazu. W architekturze artyści dążyli do dekoracyjnego ukształtowania fasady, wprowadzano różnorodne tworzywa, różne barwy i fakturę: oprócz cegieł i kamienia wprowadzono stal, beton i szkło. Stosowano dowolny układ okien zamykanych łukiem. Gzymsom nadawano kształt falisty, balkony zaokrąglano. Ulubionym motywem były wystające wykusze, łączące kilka pięter. Secesja to tylko epizod w historii architektury, ale doprowadziła do trwałych przekształceń w sposobie projektowania. Była to przelotna moda w architekturze na przełomie XIX i XX wieku. Wiele jej elementów mamy okazję zaobserwować w zabudowie naszego miasta. Spacer po kolorowej zabudowie miasta to prawdziwa przyjemność dla Aktywnych Babek. Serdecznie dziękujemy pani Jolu!!!