Dziewczyna w czerwonej sukience siedzi na stopniach sceny

Pokazem baśniowej mody, koncertem hip-hopowym i spektaklem teatralnym zakończył się projekt "Mam fazę na czytanie". Nowatorskie działanie zainspirowało młodych do twórczych poszukiwań.

Podsumowanie projektu odbyło się 3 października w IV Liceum Ogólnokształcącym. Przedsięwzięcie prowadzone przez Fundację Solar Trip w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną, ZSO nr 3, ZST i Fundacją Balticum miało zachęcić młodzież do czytania. I tak się stało, choć nie od razu. Nastolatkowie przede wszystkim realizowali swoje pasje - tworzyli modę, muzykę i teatr, a literaturę poznawali mimochodem, traktując ją jak źródło twórczej inspiracji. Swobodnie łączyli różne rodzaje sztuki oraz motywy kulturowe, dobrze się przy tym bawiąc. Projekt miał charakter laboratorium - animatorzy badali, czy niestandardowe metody sprawdzają się.

Grupa modowa, która pracowała pod okiem bibliotekarek z Filii nr 3, uszyła stroje dla postaci z baśni i powieści fantasy (m. in. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Clary Fray). Mroczne stylizacje dziewczyn przywodziły na myśl bardziej bohaterki filmów grozy niż bajek czytanych dzieciom na dobranoc. Raperzy z grupy hip-hopowej napisali kawałki nawiązujące zarówno do literatury rozrywkowej (Sapkowski, Tolkien), jak i wysokiej (Goethe, Mickiewicz), natomiast grupa teatralna przygotowała etiudę opartą o współczesne wiersze autorstwa młodych Europejczyków.

OBEJRZYJ FILM Z PODSUMOWANIA

Cieszy, że dziewczyny, które uważały, że książki są nudne zaczęły czytać polecane przez rówieśniczki powieści, a raperzy jak Ellov i Rupit planują dalej pisać kawałki inspirowane literaturą (to oryginalny temat w muzyce hip-hop). Młodzież z grupy teatralnej, która uczestniczyła w zajęciach m.in. w Filii nr 6, przekonała się, że ich interpretacje wierszy są wartościowe i że poezja potrafi trafnie opisywać problemy dzisiejszego świata. Umiejętności aktorskie będą dalej rozwijać pod okiem profesjonalnej aktorki.

Podsumowaniu towarzyszyła wystawa artystycznych zdjęć przedstawiająca uczestników projektu oraz teledysk do wspólnego kawałka hip-hopowego.

OBEJRZYJ TELEDYSK

Wnioski z realizacji projektu będą zebrane w case study i udostępnione słupskich nauczycielom.

Projekt realizowany w ramach „Sieci kultury”, która jest częścią ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a jego operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

embed video plugin powered by Union Development