"Obrazy malowane woskiem" - to wystawa obrazów z Pracowni Batiku SOK w Słupsku, do obejrzenia której zapraszamy w Filii nr 5, przy ul. Jana Kazimierza 19/5.

Wzory na tkaninie, wykonane techniką batiku, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Czynność tę powtarza się wielokrotnie, używając do barwienia ciemniejszych barwników. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się. Batik to technika wykonywana od pokoleń, najbardziej popularna w Malezji, Indonezji i innych krajach Azji. W 2009 r. indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

Założycielką Pracowni Batiku jest Maria Hasiec, która w latach 80. XX w. zafascynowana kulturą Indonezji stworzyła w Słupsku "Pracownię - miejsce spotkań ze sztuką". Pracownia działa w Słupskim Ośrodku Kultury, przy ul. Braci Gierymskich 1 i obecnie  prowadzi ją wieloletnia uczennica Marii Hasiec - Ola Ciecholewska.

Na wystawie prezentowane są prace powstałe w Pracowni na przestrzeni 15 lat. Są to prace wykonane przez uczestników zajęć o różnym stopniu zaawansowania, jak i w różnym wieku.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pięknych, kolorowych obrazów inspirowanych kulturą Wschodu.