Foto haft kaszubski

Zapraszamy do Filii nr 5 MBP na wystawę prac Henryki Jurałowicz-Kurzydło. Wystawę "Kaszubskie motywy" można oglądać do 27 lutego 2017 r.

W 1996 r. pracami pani Henryki zainteresowało się Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, pokierowało jej uzdolnieniami, zapraszając do wzięcia udziału w warsztatach hafciarskich. Pod okiem instruktorki Józefy Sitarz z Przechlewa, uczennice pilnie doskonaliły swój warsztat, poznawały różne szkoły kaszubskiego haftu, komponowania barw i wzorów. Wkrótce zawiązały Koło Hafciarskie w Smołdzinie, gdzie mogły wymieniać się doświadczeniami i cieszyć pracą pod patronatem kustoszy Muzeum. Autorka prac mówi o sobie „od tej pory haftowanie stało się nieodłącznym zajęciem w chwilach wolnych od obowiązków gospodarskich”.

Pani Henryka stosuje różne szkoły kaszubskiego haftu, czego dowodem są pokazane na wystawie prace. Obok haftowania autorka prac interesuje się też szeroko rozumianą kulturą ludową Kaszub. Odkryła w sobie zamiłowanie do pisania wierszy, opowiadań, felietonów. Tematów dostarczają osobiste wspomnienia, działalność ludowa, znajomość tematyki wiejskiej. Uczestniczy we „Wtorkowych Spotkaniach Literackich” w Starostwie Powiatowym w Słupsku, wydaje tomiki wierszy.

Razem z Józefem Kurzydło założyła w 1999 r. kaszubską kapelę „Zgoda”, w której do dziś występuje.

Wystawę „Kaszubskie motywy” można obejrzeć do 27 lutego 2017 r., w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!