zdjęcie koronki - frywolitki

Zapraszamy do filii nr 5 MBP na wystawę prac Elżbiety Kurpińskiej. Koronki artystyczne - frywolitki można obejrzeć w bibliotece przy ul. Jana Kazimierza 19/5 do 20 stycznia 2017 r.

Frywolitka  - to rodzaj koronki artystycznej nazywanej inaczej koronką czółenkową, wykonanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. W Polsce technika bardzo popularna na dworach szlacheckich i magnackich w XVII i XVIII w.

Węzły, słupki i pikotki to podstawowe elementy tworzące kółka i łuczki za pomocą których można wyczarować delikatne wyroby frywolitkowe: serwetki, kołnierzyki, biżuterię itp.

Autorką zbioru frywolitek jest pani ELŻBIETA KURPIŃSKA, która swoją „frywolitkową przygodę” rozpoczęła w latach 90. Techniką tą zainteresowała się po obejrzeniu w telewizji programu o frywolitkach. Wówczas dowiedziała się, że w Słupsku są organizowane warsztaty, które prowadził znany w kraju frywolitkarz, Jan Stawasz.

Pani Elżbieta jest z zawodu technikiem budowlanym, ale swojej pasji mogła się poświęcić dopiero po okresie wychowania dzieci.

Praca nad frywolitką wymaga dużej koncentracji, nic nie może rozpraszać wykonującego, gdyż niezbędne jest liczenie „oczek”.

Pani Elżbieta uczestniczyła w licznych wystawach twórców ludowych w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zapraszamy!