Nadszedł czas jesieni, pochmurnych, deszczowych dni, porannych mgieł, rozświetlanych  przyrodą w kolorach czerwieni, złota, brązów. Na jesienno-zimową melancholię Filia nr 5, przy ul. Jana Kazimierza 19/5 proponuje wystawę malarstwa "Kolory pejzażu".

Jej autorem jest prof. dr hab. Andrzej Pepłoński, znany i ceniony historyk, znawca tematyki wywiadu w czasach II Rzeczypospolitej. Pan Andrzej wydał liczne publikacje (m.in. "Wywiad polski na ZSRR 1921 - 1939", "Kontrwywiad II Rzeczypospolitej"), za które otrzymał prestiżowe nagrody. Jest byłym wykładowcą Akademii Pomorskiej w Słupsku. Rysowaniem i malowaniem zainteresował się już w szkole średniej, ale nie ukończył w tym kierunku żadnych szkół. Malowania olejnego uczył się sam, z podręczników. Sam też doskonalił swoje umiejętności w rysunkach pastelami, kredkami. Najważniejsze aby "pejzaż był zróżnicowany, aby w nim coś się działo, odpowiednie światło, perspektywa." Czasem "wychodzi" w plener, innym razem są to przetworzone kopie zdjęć. Malowanie traktuje jako rozrywkę, z której czerpie satysfakcję. Piękne obrazy można będzie obejrzeć do 14. listopada 2016 r., w czasie godzin pracy biblioteki. Zapraszamy.