Czytelniczki i czytelniczki siedzą wokół stołu, na którym leżą książki

"Dom na skraju nocy" Catherine Banner - saga włoskiego rodu Espositów jest jedną z historii ku pokrzepieniu serc, tak chętnie czytanych w naszych niespokojnych czasach. Losy podrzutka Amedeo, który cudem zostaje lekarzem i odnajduje swoje miejsce na wysepce Castellamare opiewa życie małych społeczności.

Catherine Banner, zaledwie 28. letnia pisarka z Anglii, która jako nastolatka napisała trylogie fantasy niespodziewanie stworzyła tradycyjną sagę rozgrywającą się na południu Włoch. Powieść powstała, kiedy Banner przeprowadziła się wraz z mężem do Italii, co niewątpliwie ułatwiło jej zbieranie materiałów. Czteromiesięczne przygotowania czyli żmudne przeglądanie archiwaliów i zbiorów lokalnych podań pozostawiło ślad - baśnie odgrywają w książce ważną rolę. Łatwo zauważyć, jak wątki ludowych opowieści kolekcjonowanych przez jednego z głównych bohaterów, seniora rodu Esposito, łączą się z losami jego dzieci i wnuków.

Banner po bardzo wczesnym debiucie potrzebowała odpocząć od pisania. Została nauczycielką i kto wie, być może nadal by nią była, gdyby nie kryzys 2008 roku, który w życiu młodej kobiety był pierwszym ważnym globalnym wydarzeniem. Pisarka postanowiła opisać jak finansowe zawirowania zmieniły życie zwykłych ludzi. Taki był punkt wyjścia, wokół którego narosła historia rodzinna obejmująca ponad 90 lat - od 1914 roku do czasów współczesnych.

Autorka w wywiadach podkreślała, że zależało jej, by powstała książka opowiadająca o małej społeczności, w której można czuć się jak w domu, gdzie ludzie mają wielkie serca, ale wąskie horyzonty, gdzie trzeba się liczyć z tym, co mówią inni, ale można na nich liczyć w trudniej sytuacji. Taka słodko-gorzka jest opowieść o czterech pokoleniach Espositów mieszkających na maleńkiej wyspie Castellamare. Ich dom, w którym prowadzą restaurację staje się centrum miasteczka - jest świadkiem narodzin faszyzmu, kataklizmu drugiej wojny światowej, odbudowy, prosperity i załamania gospodarczego. Na tle wielkich wydarzeń rozgrywa się codzienne życie ludzi - romanse, zdrady, spory rodzinne, rozstania i powroty.

 Czytelnikom DKK w Filii nr 6 spodobał się klimat powieści - zapachy włoskiej kuchni, ciepłe barwy uroczej wysepki, gdzie życie toczy się powoli, na przekór ludzkim dramatom. O książce dyskutowaliśmy 15 listopada

Zapraszamy na grudniową dyskusję o ciekawej książce. W piątek 8 grudnia o godz. 15.00 będziemy rozmawiać o pamiętniku z 1945 roku spisanym przez anonimową Niemkę i zatytułowanym "Kobieta w Berlinie", a także o jego ekranizacji z 2008 roku.