Członkowie DKK rozmawiają siedząc na krzesłach

Pat Peoples jest przekonany, że jego życie to film. I to taki, który będzie miał dobre zakończenie. Musi tylko pokonać kilka przeszkód - zwyciężyć chorobę psychiczną i odzyskać Nikki. 

Pata, bohatera "Poradnika pozytywnego myślenia" Matthew Quicka, poznajemy kiedy po kilku latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym wraca do świata. Załamanie nerwowe pozbawiło go nie tylko domu, pracy, żony, ale częściowo pamięci. Powrót do dawnego życia nie jest łatwy - z ojcem prawie nie ma kontaktu, a znajomi trzymają dystans. Pat nie poddaje się, wie, że odzyskanie Nikki, to tylko kwestia czasu - co z tego że ma zakaz zbliżania się? Tiffany, nowa znajoma, którą życie również mocno doświadczyło, konfrontuje Pata z tym, czego ten nie chce dostrzec.

Powieść Quicka podejmuje delikatny temat zaburzeń psychicznych. Robi to z humorem i zrozumieniem dla ludzkich słabości. Pokazuje jak trudno jest czasem odpuścić sobie, pogodzić się ze stratą i iść do przodu. Książka w przekonujący sposób oddaje zarówno emocje osoby dotkniętej chorobą dwubiegunową, jak i jej bliskich. Sam życiorys pisarza nadaje się na temat powieści - Matthew Quick rzucił bezpieczną pracę nauczyciela dla swojego marzenia - pisarstwa. Razem z żoną sprzedał dom i wyjechał w podróż do Ameryki Południowej. Po powrocie do USA zabrał się intensywnie do pisania, ale początki były bardzo trudne. To, co napisał wydawnictwa odrzuciły około 70 razy! Pisarz wpadł w depresję, nie poddał się jednak, postanowił spróbować jeszcze raz, w ten sposób powstał "Poradnik pozytywnego myślenia", który stał się wydarzeniem literackim w Stanach. Dodatkowo film na motywach książki z Jennifer Lawrence i Bradleyem Cooperem rozsławił ją na całym świecie. 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii nr 6 rozmawiali o powieści 28 września. Porównywali książkę z ekranizacją nakręconą w 2012 roku, zastanawiali się również, jak inaczej wygląda życie osób z problemami psychicznymi w Polsce i Stanach Zjednoczonych i co zmieniło się w ich traktowaniu w ostatnich latach.

Kolejne spotkanie DKK w Filii nr 6 odbędzie się 25 października o godz. 16.00. Będziemy dyskutować o książce Ignacego Karpowicza "Sońka". Zapraszamy do biblioteki na Romera 6.