Okładka książki Catrin Collier "Córka Magdy"

Przed świeżo upieczoną absolwentką koledżu Heleną Janek świat stoi otworem. Młodzieńcze plany dziewczyny rujnuje niespodziewana śmierć matki. Helena jedzie do Polski złożyć prochy rodzicielki w rodzinnym grobie. Na miejscu Helena odkrywa historię trzech przyjaciółek, którym wojna zniszczyła życie.

 "Córka Magdy" Catrin Collier opisuje losy Polek pod niemiecką okupacją poruszając trudne tematy - wojenne gwałty, zmuszanie do nierządu, wywożenie do Rzeszy polskich dzieci. Książkę omawialiśmy 7 czerwca na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6.

Bohaterka powieści w latach 60. wyrusza z Walii, gdzie spędziła dzieciństwo, na wschód Polski, by pochować matkę w ojczystej ziemi. Na Lubelszczyźnie młoda Helena zderza się z szarą rzeczywistością komunistycznego kraju, a także z wrogością ze strony rodziny. Powoli odkrywa smutną prawdę o matce i jej przyjaciółkach, odrzuconych przez rodzinną wieś, które jeszcze wiele lat po wojnie musiały płacić za krzywdy, jakie wyrządził im okupant. Podróż dziewczyny niespodziewanie zamieni się w poszukiwanie tożsamości.

Historia Collier potrafi zaciekawić, ale przedstawione w książce polskie realia dalekie są od prawdy. Łatwo można się zorientować, że pisarka nie odrobiła lekcji historii. Polska, którą przedstawiła przywodzi na myśl zlepek wyobrażeń człowieka Zachodu o krajach Środkowej Europy pod komunistycznymi rządami. Autorka odwiedziła nasz kraj razem z matką w latach 90., jednak zbyt mało się dowiedziała, by skonstruować przekonujący obraz polskiego społeczeństwa.

Co ciekawe matka Collier pochodziła z Olsztyna (przed wojną Prusy Wschodnie) i nazywała się Gerda Salewski. Po wojnie wyszła za mąż za Walijczyka Glyna Jonesa i wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Na podstawie pamiętników matki i babki Collier napisała kolejną powieść osadzoną w stronach, gdzie kiedyś mieszkała jej rodzina. "Ostatnie lato" opowiada o nieszczęśliwej miłości pruskiej dziedziczki i rosyjskiego jeńca wojennego.