Członkowie DKK rozmawiają siedząc przy stole

"Słońce Scortów" - rodzinna saga francuskiego pisarza Laurenta Gaudé, wyróżniona nagrodą Goncourtów, była tematem marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6. Czytelnicy docenili zwięzły język powieści oddający surowość mieszkańców południa Włoch i szacunek do rodzinnych więzi. 

Ojcem przeklętego rodu Scortów był wyrzutek, narodzony z gwałtu bękart, który przez całe życie mścił się na mieszkańcach Montepuccio za krzywdę, jaką mu wyrządzili. Jego bez powodu wydziedziczone dzieci rozpoczynają trudną walkę o miejsce w świecie i szacunek sąsiadów. Córkę i dwóch synów ratuje ciężka praca na bezpłodnej ziemi, która zmazuje grzechy ojca. Prawdziwym skarbem i odkupieniem staje się rodzina - więzy łączące rodzeństwo na śmierć i życie.  

Historia Scortów opisana na 270 stronach udowadnia, że sagi wcale nie muszą ciągnąć się w nieskończoność. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że wręcz przeciwnie - zwięźle opisana historia ma większą siłę oddziaływania niż wielotomowe tasiemce.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy w czwartek 11 maja o godz. 15.00. Tym razem czytamy ostatnią powieść Jane Austen - "Perswazje". Nie wszyscy wiedzą, że 2017 rok ogłoszono rokiem tej słynnej brytyjskiej autorki, prekursorki współczesnej powieści.