Czytelniczki i czytelniczki siedzą wokół stołu, na którym leżą książki

"Dom na skraju nocy" Catherine Banner - saga włoskiego rodu Espositów jest jedną z historii ku pokrzepieniu serc, tak chętnie czytanych w naszych niespokojnych czasach. Losy podrzutka Amedeo, który cudem zostaje lekarzem i odnajduje swoje miejsce na wysepce Castellamare opiewa życie małych społeczności.

Czytaj więcej...

Okładka książki Ignacego Karpowicza "Sońka"

Na białoruskim pograniczu stara kobieta opowiada reżyserowi z Warszawy historię swojego życia. Tak zaczyna się "Sońka", nowela Ignacego Karpowicza nominowana do nagrody Nike. O książce rozmawialiśmy 25 października na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6.

Sońkę wojna doświadczyła bardzo mocno. W ciągu kilku lat jej życie zdążyło się zacząć i skończyć. Była zakazana miłość, śmierć, odrzucenie i pokuta nie za swoje grzechy. Kiedy jako staruszka opowiedziała swoje życie poczuła, że wreszcie może odejść. Reżyser, który ją wysłuchał pokazał historię światu wystawiając spektakl.

Justyna Sobolewska z "Polityki" podsumowuje "Sońkę" m. in. w ten sposób: "Karpowicz, jak wiemy potrafi tworzyć chyba najlepsze we współczesnej prozie postaci kobiet. Słuchamy Sońki, jak mówi w swoim języku, po białorusku, "po naszemu". I kiedy Sońka opowiada o miłości i śmierci, Karpowicz zdobywa się na tony, których nie było u niego dotychczas. Pojawia się rodzaj liryzmu, który chwyta za gardło, nie będąc kiczem. Ale zaraz potem Karpowicz uruchamia całą masę ironicznych uników, buduje dystans. Wprowadza anioły, mówiące koty i psy, a przede wszystkim recenzuje sam tę opowieść (czyli spektakl) jako wzruszającą szmirę, którą miażdżą krytycy, a publiczność na niej płacze".

Niektórym czytelniczkom DKK spodobał się specyficzny, pełen neologizmów język Karpowicza. Nowela sprowokowała też do podzielenia się prawdziwymi wojennymi opowieściami z życia krewnych.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 15 listopada o godz. 16.00 w Filii nr 6, przy ul. Romera 6. Tym razem czytamy powieść Catherine Banner "Dom na skraju nocy".

Okładka książki "Poradnik pozytywnego myślenia"

Pat Peoples jest przekonany, że jego życie to film. I to taki, który będzie miał dobre zakończenie. Musi tylko pokonać kilka przeszkód - zwyciężyć chorobę psychiczną i odzyskać Nikki. 

Czytaj więcej...

uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki

Jesienne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 3 rozpoczęliśmy rozmową o wyjątkowej książce, która wywołała burzliwą dyskusję na temat afgańskiej kultury i trudnych wyborów, które mają wpływ na całe życie.

Czytaj więcej...

plakat spotkania

Zapraszamy do filii nr 3 przy Zygmunta Augusta 14, gdzie 25 września o 9.00 rozpocznie się spotkanie z Zofią Stanecką, popularną pisarką dla dzieci.

Czytaj więcej...