Kalendarz:
Autor:
Piotr Nowak

Opis

KLUB CZARNEGO KRĄŻKA zaprasza w czwartek 15 lutego 2018 (godz. 17) na spotkanie pt. „Nie tylko węgierski... KLIMAT MUZYKI ROMSKIEJ”!

Romowie cieszyli się sporym zainteresowaniem artystów, szczególnie w epoce romantyzmu. Literatura romantyczna często upatrywała w Cyganach symbol wolności, autonomii i oporu. Muzyka cygańska budziła fantazję największych kompozytorów! Bizet, Puccini, J. Strauss, Beethoven, Brahms, Liszt chętnie czerpali z tego źródła. Wątki z Cyganami często pojawiały się też w dziełach literackich, librettach ("Dzwonnik z Notre Dame" V. Hugo, "Baron Cygański" Mór Jókai).

Jak to się stało, że choć sami nie stanowią homogenicznego narodu i nigdy nie mieli własnej jednolitej kultury, to jednak Romowie trwale zapisali się w dziedzictwie ludzkości? Jak Franciszek Liszt mógł popełnić błąd utożsamiając muzykę cygańską z ludową węgierską?

Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi, prezentując muzykę tzw. cygańską z różnych regionów, także przedstawiając jej kontekst historyczno-społeczny. Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o to, że wzajemny wpływ i oddziaływanie kultur, miało miejsce przez setki lat; było i jest wynikiem migracji jednostek, a czasem całych narodów. Na spotkanie z muzyką z arcyciekawego i fascynującego kręgu kulturowego serdecznie zapraszamy do Klubu Czarnego Krążka 15 lutego 2018 roku (godz. 17).

Spotkanie poprowadzi Andras Asztalos.

Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny!!!

Location information

Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej