22 maja 2018 r. odbyła się debata naukowa pn. „WOLNOŚĆ – BEZPIECZEŃSTWO – GODNOŚĆ”, zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku oraz Katedrę Administracji i Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Gościem spotkania była Komisarz Elżbieta Rychert, z Wydziału Prewencji KM Policji w Słupsku. Funkcję moderatora pełniła dr Małgorzata Chrzanowska-Gancarz, która przedstawiła autorską prezentację multimedialną, poświęconą kategoriom tematycznym debaty. Spotkanie otworzyła  Kinga Dziwisz – współorganizatorka z ramienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

W debacie udział wzięli Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku wraz z opiekunami oraz Studenci Katedry Administracji i Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku