okładka  książki W skorupce orzecha

"W skorupce orzecha" to kolejna powieść znanego i cenionego brytyjskiego autora. Wcale nie powinno się jej przyjemnie czytać. Dlaczego? Z kilku powodów. 

Po pierwsze - pisana jest z perspektywy nienarodzonego dziecka. Nad wyraz mądrego dziecka, co jest nieco deprymujące. 

Po drugie - matka nie dba o zaawansowaną już ciążę. Prawie nic nie je, nie przygotowuje się na narodziny, bo po porodzie zamierza oddać dziecko. Dni upływają jej na piciu, zdradzaniu męża i knuciu zbrodni. 

Po trzecie - wspomniana zbrodnia. Matka ze swoim kochankiem (który jest bratem jej męża) planują morderstwo. Nienarodzone dziecko jest obserwatorem i jego mimowolnym świadkiem.

A jednak, mimo tych wszystkich "dziwności" czytało się bardzo przyjemnie. Klasyczna powieść o zbrodni i zdradzie napisana z całkiem innej perspektywy nabiera charakteru. 

 

 

okładka książki Szeptucha

A co, gdyby Mieszko I nie przyjął chrztu? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w książce „Szeptucha” Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Gosia, a właściwie Gosława jest już prawie lekarką. Prawie, bo czeka ją jeszcze roczna praktyka u wiejskiej szeptuchy. Po co? Ano po to, żeby poznać pracę medyka w Królestwie Polskim od początku. Bo musicie wiedzieć, że z problemem zdrowotnym w Królestwie należy się udać najpierw do szeptuchy. Ona decyduje czy schorzenie wymaga pomocy lekarza, czy wystarczy np. zakopać na rozstajach kamień księżycowy. Albo wypić nalewkę z młodych szyszek. I, oczywiście, tylko ona pomoże w przypadku uroku czy nieszczęśliwej miłości.

Czytaj więcej...

Poznajcie historię opowiedzianą oczami nastolatki, która musi zmierzyć się ze światem dorosłych. June to introwertyczka, która ucieka w świat wyobraźni, pasjonuje się historią średniowiecza, przez co jest uważana przez rówieśników za dziwaczkę. Główną bohaterkę poznajemy tuż przed śmiercią jej ukochanego wujka Finna. Dziewczyna tylko w nim widziała swoje oparcie. Po jego śmierci jej czternastoletni świat wywrócił się do góry nogami. Straciła jedyną osobę, która ją doskonale rozumiała. Już na pogrzebie June dowiaduje się, że w życiu jej wujka znajdował się jeszcze ktoś, kogo cała rodzina przed nią ukrywała - tajemniczy mężczyzna z brytyjskim akcentem, którego wyproszono z pogrzebu Finna. Niedługo potem nieznajomy zostawia pod domem dziewczyny paczkę z listem, w którym prosi o spotkanie.

"Powiedz wilkom, że jestem w domu" to tytuł ostatniego obrazu Finna, być może najważniejszego w jego życiu. Przedstawia on June wraz z jej rodziną. W trakcie czytania powieści dowiadujemy się o wpływie, jaki ten portret wywołał na każdego z domowników. Akcja książki toczy się w 1987 roku - czasach, kiedy o AIDS dopiero zaczynało się mówić, i to nie w pozytywnym aspekcie. Chorzy byli stygmatyzowani, bano się im podać rękę, oddychać tym samym powietrzem, co oni. Dziś już wiemy, że to nie "choroba gejów" czy narkomanów i każdy może się zarazić. Carol Rifka Brunt napisała słodko-gorzką historię o radzeniu sobie ze stratą i tęsknotą. Opowieść jest napisana prosto, nie znaczy to jednak, że nie potrafi trafić do serca. Mimo że "Powiedz wilkom, że jestem w domu" skierowana jest do nastolatków, polecam ją każdemu.

Sprawdź, gdzie możesz ją wypożyczyć. Książka dostępna jest także na Czytaku.

Poznajcie Misia Mata. Został uszyty w Chinach. Jego cena wynosi więcej, niż miesięczna pensja nastoletniej robotnicy chińskiej fabryki, która pracuje od świtu do nocy. Jednak Mata nie obchodzą sprawy materialne - nie po to został zresztą stworzony. Miś ma kochać swojego właściciela i już!

Czytaj więcej...

Cykl Stalowy Szczur autor Harry Harrison

Recenzje na wakacje: Science  Fiction

Złodziej, oszust, hazardzista, specjalista od wpadania w kłopoty oraz z nich wychodzenia, element zbędny w społeczeństwie, największy degenerat w Galaktyce, nieuchwytny geniusz zbrodni Jim di Griz zostaje pojmany w pułapkę zastawioną przez agentów Korpusu Specjalnego, organizacji strzegącej porządku we wszechświecie. Stanął przed wyborem: Albo zgłosi się na ochotnika w jej szeregi, albo stanie się pokarmem dla rybek. Największym zaskoczeniem dla bohatera był fakt, że jego szefami są najwięksi kryminaliści galaktyki, którzy nie przeczuwają, że nowy agent przysporzy im nie jednego poważnego bólu głowy.

Czytaj więcej...