Sędzia wydaje wyrok, który ratuje życie chłopaka chorego na raka, jednak racjonalna decyzja przynosi niespodziewane konsekwencje. Polecamy poruszającą książkę brytyjskiego pisarza Iana McEwana "W imię dziecka".

Ian McEwan, autor słynnej "Pokuty" po raz kolejny porusza sumienia czytelników. Bohaterką "W imię dziecka" jest Fiona Maye, sędzia brytyjskiego Sądu Najwyższego rozstrzygająca trudne sprawy rodzinne. Zbliżająca się do sześćdziesiątki, wysoko ceniona prawniczka, kieruje się rozumem i nie ulega emocjom. Zrównoważona profesjonalistka zostaje wystawiona na ciężką próbę.

Fiona orzeka w sprawie niespełna osiemnastoletniego świadka Jehowy chorego na białaczkę, który odmawia poddaniu się transfuzji krwi. Sędzia przed wydaniem wyroku postanawia porozmawiać z niemal dorosłym Adamem i przekonać się, czy chłopak wybierając śmierć postępuje świadomie. W tym samym czasie mąż Fiony nawiązuje romans z młodszą kobietą. Tłumaczy, że chce przeżyć ostatnią namiętność życia pozostając nadal w związku z żoną.

Sędzia wydaje wyrok kierując się racjonalnymi przesłankami. Jednak kobieta, która zrezygnowała z rodzicielstwa, całe życie poświęciła prawu, mimowolnie zaczyna angażować się emocjonalnie w sprawę utalentowanego i zagubionego Adama, za co przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę. Fiona, pomimo imponującej samoświadomości nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. "Racjonalnych ludzi często pokonuje nieracjonalność, bo jej nie rozumieją" - tak mówił o książce i jej bohaterach autor w wywiadzie dla brytyjskiej prasy.

Iana McEwana, laureata nagrody Bookera, przed laty nazywano Ianem Makabrą z powodu potwornych tematów pierwszych książek. Anglik pisał o kazirodztwie, sadomasochizmie, pedofilii i torturach. Z czasem pisarz zainteresował się przemianami społecznymi. Jego powieści zadają pytania o kondycję człowieka w świecie, na który wpływ miała m. in.rewolucja seksualna, wojny na Bliskim Wschodzie, fizyka kwantowa, postępy w psychiatrii i neurologii. 

"W imię dziecka", oszczędne w formie i języku zachwyca muzyczną erudycją autora, ale przede wszystkim niezwykle trafnym oddaniem przeżyć bohaterów. Książkę warto przeczytać też m. in. ze względu na ciekawe ujęcie brytyjskich tradycji sądowniczych zakorzenionych w średniowieczu.

Sprawdź, gdzie możesz wypożyczyć "W imię dziecka".