Cykl Stalowy Szczur Książka I ty możesz zostać Stalowym Szczurem autor Harry Harrison

Recenzje na wakacje: Science  Fiction

Złodziej, oszust, hazardzista, specjalista od wpadania w kłopoty oraz z nich wychodzenia, element zbędny w społeczeństwie, największy degenerat w Galaktyce, nieuchwytny geniusz zbrodni Jim di Griz zostaje pojmany w pułapkę zastawioną przez agentów Korpusu Specjalnego, organizacji strzegącej porządku we wszechświecie. Stanął przed wyborem: Albo zgłosi się na ochotnika w jej szeregi, albo stanie się pokarmem dla rybek. Największym zaskoczeniem dla bohatera był fakt, że jego szefami są najwięksi kryminaliści galaktyki, którzy nie przeczuwają, że nowy agent przysporzy im nie jednego poważnego bólu głowy.

Harry Harrison – cykl Stalowy Szczur

Na podręcznym ekranie przesunęły się kolumny cyfr, symboli chemicznych i wykresów.
– Ładne – przyznałem. – A co to znaczy?
Coypu jęknął, parsknął i westchnął (w tej kolejności).
– Coś ty wyniósł ze szkoły?!
– Plastelinę i klocki – przyznałem ze skruchą. – Inni byli szybsi...                                                                                                              (cyt. z książki Stalowy Szczur idzie do piekła)

Siedemnastoletni Jim di Griz postanawia zostać złodziejem, jakiego do tej pory nie widziała cała galaktyka. Pragnie osiągnąć perfekcje, dlatego  szuka odpowiedniego nauczyciela. Swoje plany rozpoczyna od nieudanego napadu na bank, dzięki któremu zostaje umieszczony w więzieniu, co było jego pierwotnym celem, gdyż, jak sądził, tam właśnie może  tylko poznać ludzi, którzy nauczą go fachu. Niestety, jego 'przelotna wizyta' w więzieniu okazuje się rozczarowaniem, ale udaje mu się poznać pseudonim nieuchwytnego i legendarnego złodzieja Hetmana. Nauka nie trwa długo, mentor zostaje zamordowany , a uczeń szuka zemsty na zabójcach swego nauczyciela i przyjaciela.  Jego osiągnięcia w świecie  niepraworządności zauważa Korpus Specjalny założony przez Ligę Galaktyczną,  który widzi go w swoich szeregach. Kryminalista staje na straży prawa i porządku. Wolne żarty!

Cykl Stalowego Szczura to opowieść o międzygalaktycznym złodzieju, Jamsie Bondzie i Robin Hoodzie w jednej osobie. Bardzo łatwo polubić młodego, gniewnego i nieobliczalnego Jamesa za jego pasję do unikania wszelkich instytucji państwowych, jak i za praworządność jego przestępczych czynów. Harry Harrison  ma świetny, lekki styl pisania i niesamowitą wyobraźnię, który łatwo się czyta, a kolejne przygody Stalowego Szura wciągają coraz bardziej i bardziej. Niestety w ostatnich tomach serii powielono schemat akcji z poprzednich tomów, co nie oznacza, że nie będziemy czytać z zapartym tchem. Cykl jest pełne przygód, choć wcale nie jakichś bardzo wydumanych, a przede wszystkim pełen humoru. Czyta się go bardzo przyjemnie i naprawdę dobrze spędzisz z nim czas. Książki opisują rzeczywistość bez górnolotnych filozofii, czy ideałów, które doskonale nadaje się na wieczorową porę.

– Kim jesteś? – spytał Oliveira sprawdzając, na ile elastyczna jest jedna z pał spoczywających na drugim stole.    

– Jestem generał James di Griz z Paramilitarnej Organizacji Politycznych Identyfikacji. Możesz się do mnie zwracać "sir".

Trzasnął mnie na odlew po łydkach, co powinno zaboleć jak cholera. Nie poczułem nic. [...]                    

 – Bez głupich dowcipów. Kim jesteś?                                                                                                                    

– Już ci powiedziałem. POPI ma za zadanie pomagać zacofanym planetom w dochodzeniu do demokracji poprzez popieranie uczciwych polityków, jak ten wasz Harapo. Ponadto mamy dopilnować, aby kryminaliści typu waszego obecnego prezydenta trafili tam, gdzie ich miejsce. Chyba go zdenerwowałem, bo zaczął mnie okładać na oślep. Uchylałem się tylko od ciosów w głowę, cały czas uśmiechając się z satysfakcji.      

 – Bicie kogoś sprawia ci przyjemność? - spytałem łagodnie po dłuższej chwili. - To można uleczyć.           

(cyt. z książki Stalowy Szczur na prezydenta)

 

Książki z cyklu:

Narodziny Stalowego Szczura

Stalowy Szczur idzie do wojska 

Stalowy Szczur śpiewa bluesa

Stalowy Szczur 

Zemsta Stalowego Szczura

Stalowy Szczur ocala świat 

Stalowy Szczur i piąta kolumna

Stalowy Szczur na prezydenta 

I ty możesz zostać Stalowym Szczurem

Stalowy Szczur idzie do piekła 

Stalowy Szczur wstępuje do cyrku 

Powrót Stalowego Szczura  

Złote lata Stalowego Szczura