Robert Jordan książka Oko Świata Tom 1

Cykl recenzji na wakacje: Fantazy

 

Koło Czasu obraca się i obraca, a historia się powtarza. Czy człowiek uwolni się i ruszy z kopyta w nieznaną przyszłość? Los świata znajduje się w rękach Smoka Odrodzonego władającego skażoną męską częścią mocy. Proroctwo mówi jasno, uratuje i zniszczy świat, oszaleje, zabije bliskich i doprowadzi do kolejnego Pęknięcia Świata. Czy  przeznaczenie zdecyduje za niego, a może stanie okoniem i zgarnie całą pule?

 

Robert Jordan, Brandon Sanderson – cykl Koło Czasu

-Mat? - wykrzyknęła Nynaeve z niedowierzaniem - Równie dobrze mogłabyś nakłaść sobie pokrzyw do bielizny! Nie zniosłabym towarzystwa tego mężczyzny, nawet gdyby nosił czarę w kieszeni kaftana.                                                                                                                                                                                (cyt. z książki Korona mieczy)

Rand, Mat i Perrin mieszkają w Polu Emonda, w niewielkiej wiosce, gdzieś między jednym końcem świata, a drugim prowadząc monotonne życie, do czasu. Oto do wioski przybywa tajemnicza kobieta imieniem Moraine, która jest Aes Sedai członkinią potężnego zakonu kobiet władających Jedyną Mocą.  Jej obecność w wiosce to początek wielkich zmian jakie zajdą w życiu chłopców począwszy od ataku na wioskę krwiożercze trolloków - dzikie bestie, skrzyżowanie taurena oraz kozy(straszne). Gdy Pole Emonda staje w ogniu, Moraine pomaga chłopcom w ucieczce, jest bowiem przekonana, że jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym - wybrańcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawić się Czarnemu i stanąć kiedyś do Ostatniej Bitwy, Tarmon Gai'Don, od której wyniku zależą losy świata.

Autor stworzył całkiem nowy nieznany świat, który zaskoczy nas nieraz podwójnym prawym prostym, lewym sierpowym i leżymy na macie. Świat zaprezentowany możemy porównywać tylko ze światem Tolkiena. Bohaterowie to plejada niepowtarzalnych charakterów, których losy śledzimy z zapartym tchem. Niestety od czasu do czasu zwłaszcza w od połowy cyklu pojawiają się dłuższe opisy, czy spowolnienie akcji, co jednym może się podobać innych drażnić. Mimo tej drobnej wady gorąco polecam cały cykl. Warto sięgnąć do książek i zanurzyć się w Świecie Koła, w świecie Jednej Mocy.   

Od tego, co być powinno, do tego, co jest, żadnego mostu nie wybudujesz.   (cyt. z książki Smok Odrodzony)

 

Na cykl składało się 11 części, gdy niestety autor kopnął w kalendarz w najgorszym możliwym czasie. Zwieńczenie serii spadło na barki Brandona Sandersona na podstawie materiałów przygotowanych przez Roberta Jordana przed śmiercią. Na szczęście kolejne tomy wychodzą dalej. Za grobu Robert Jordan nadal kieruję poczynaniami bohaterów, a więc kontynuujemy zmagania z Czarnym.

Cykl powieściowy "Koło Czasu" składa się z następujących tomów:

Tom I 
OKO ŚWIATA

Tom II
WIELKIE POLOWANIE

Tom III
SMOK ODRODZONY

Tom IV
WSCHODZĄCY CIEŃ (cz. 1)
TEN KTÓRY PRZYCHODZI ZE ŚWITEM (cz. 2)

Tom V
OGNIE NIEBIOS (cz. 1)
SPUSTOSZONE ZIEMIE (cz. 2)

Tom VI
TRIUMF CHAOSU (cz. 1)
CZARNA WIEŻA (cz. 2)

Tom VII
CZARA WIATRÓW (cz. 1)
KORONA Mieczy (cz. 2)

Tom VIII
ŚCIEŻKA SZTYLETÓW

Tom IX
DECH ZIMY

Tom X
ROZSTAJE ZMIERZCHU (cz. 1)
WICHRY CIENIA (cz. 2)

Tom XI
GILOTYNA MARZEŃ

Tom XII
Pomruki Burzy

Tom XIII
Bastion Mroku

Tom XIV
Pamięć Światłości(najnowsza)